Дата и час: Чет Юли 10, 2025 2:30 am


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Флеймът – размяна на юмруци в Интернет 
Автор Съобщение
UNREAD_POST Флеймът – размяна на юмруци в Интернет
Текста е взет от издание на ИДГ България. Използвана е цялата статия, нито една част от нея не е редактирана, променяна или заменяна. Текста е напълно автентичен и хвърля светлина върху една много интересна тенденция по форумите и блоговете.


Юлия Уршева две седмици води война в чатовете на дир.бг и с подуто от синини лице разкрива тайните на е-бойното изкуство

Трудно ще намерим по-противоречива тема от флейма. С него се сблъсква всеки, който посещава редовно чатове и форуми. Никак не го долюбват цивилизованите потребители, но затова пък го обожават маргиналите. И не на последно място, обсъждането на която и да е тема, без да изключваме настоящата, винаги привлича сума ти народ, който иска да си “пофлейми” от сърце.
“Пак се е появил някой, който ще ни учи как да говорим с възрастните в мрежата!”. Тази реплика сигурно вече е на езика на нерваците. Не бързайте. Нашата идея е преди всичко да разберем кой, как, защо и какво прави с флейма, както и да споделим наблюденията си как това го правят у нас и у неговите създатели, американците.

Какъв пикник без мравки?

Как ли не се е виела по въпроса що е флейм пространната мисъл на компютърните журналисти. Оказва се, че това е и аналог на електронното варварство, и разновидност на виртуална ролева игра, и борба със свободата на словото в мрежата (Jon Katz. Flaming Freud: Analyzing Homo Incinerans), http://features.slashdot.org/article.pl ... d=95&tid=9. Особено интересно е определението на флейма като “мрежови шахмат” или упражнение по риторика с използването на “мили” думи (Heenan A. Guide To Flaming), http://www.advicemeant.com/flame/02strategy.shtml.
Иначе казано с думи прости, флеймът представлява гневен сблъсък във форум, който от темата на дискусията се прехвърля върху личността. Той възниква в резултат на нарушаване на принципа на взаимодействие в общуването, когато изказваме мнение без да вземем под внимание очакванията на нашия събеседник. Флеймът е отличен пример за такова несъответствие. Човекът се обърнал с молба за помощ за настройка на софтуер, а вместо това някой му е обяснил колко е “умен”. Или хората си обсъждат тихо и кротко някакъв бъг, а изведнъж някой разбирач им разкрива, че нищо не разбират и в такъв случай е най-добре да се захванат с политика, щото там простотията не личи. Само човек с железни нерви и изтръпнали пръсти може да се сдържи да не се изкаже подобаващо за новодошлия.
Тези примери отразяват две основни разновидности на флейма – инициативен и реактивен. Първият вид е свързан с агресивното поведение на отделния потребител по отношение на Интернет обществото (един вид, не ми дреме за вашите традиции и интереси). Вторият е характерен за ситуация, когато най-неутралното съобщение предизвика неадекватна реакция: “К’во задаваш тъпи въпроси тука, -цензурирано-”.
Защо именно форумите са мястото, където виреят най-добре флеймърите? Първо, това се дължи на запазването на историята на дискусията – обикновено на 274-тото съобщение хората забравят откъде е започнало всичко, а във форума може да сравните 52-ро и 152-ро съобщение и да хванете опонента в противоречие. Второ, налице са строги правила, по които си избирате тематична категория, където да си кажете болката, или създавате нова (ако има възможност). Правилата на общуване обаче стимулират отклоненията в поведението на потребителите – достатъчно е да пуснете няколко съобщения “не по темата” и цялото Интернет блато ще се надигне в един глас да ви дава акъл. Така че уеб етикетът сам си прави меча услуга. Флейм ще срещнете най-често в немодерираните форуми, което е съвсем разбираемо. Модераторите са чистачите на форумите и елиминират флейма преди да е прераснал в лавина от ругатни. Докато в безстопанствените дискусии “великите творения” на флеймърите остават непокътнати за поколенията.

За натрапчивите идеи и нереализираните потребности

Много потребители сякаш изпитват някаква необяснима нужда от флейма, в противен случай споровете, наситени с взаимни обиди, нямаше да избухват навсякъде. Ако се вгледаме по-внимателно, движещите механизми зад поведението на флеймърите ще ни станат съвсем ясни (Campbell T. Flame Wars And Other Online Arguments, http://members.aol.com/intwg/flamewars.htm.
Не). ме закачай, нервен съм......Хората са емоционални същества и трудно някой ще ги накара да преброят до 10, и да подтиснат спонтанната си реакция. Общуването в Интернет ни е научило да реагираме на случващото се около нас още по-бързо – достатъчно е да натиснем бутона Send. Но ако написаното на хартия може да смачкаме и изхвърлим в кошчето, това, уви, е невъзможно, с “прибързания постинг”.
Те са някак нереални.....Компютърното общуване създава чувство за полуреалност. Опитайте се да обидите някой на улицата и последствията могат да бъдат доста осезаеми. А в мрежата сякаш нямаме страх от нищо и от никого. Най-много да ни изхвърлят от форума, като ни блокират IP-то, което едва ли ще спре истински целеустремения флеймър.
С добри намерения.....Замисляли ли сте се някога защо във всеки форум, където е пълно с Интернет маняци, които “pi6at prailno” и “гръмотно”, току-току и се разрази дискусия за грамотността. Работата е там, че някои потребители смятат Интернет за място за приятно и необременено с условности общуване, където всичко е позволено, стига да срещнеш разбиране. Други пък незнайно защо са убедени, че точността на израза в мрежата стои над всичко и са си поставили за цел в живота да вкарат непросветените в правия път. Понякога в зависимост от ситуацията участниците в дискусията могат изведнъж да сменят позицията си, а после неочаквано пак да се върнат на старото си мнение. Свършил с аргументите, опонентът ви ще започне разследване каква оценка по български и литература са ви поставили в пети клас. Някой е намерил грешка във вашия постинг – веднага ще бъде заклеймен за педант и кухар.
Егомания...Тук в общи линии всичко е ясно – никой не обича да не е прав. Всеки се стреми да надвика другия, за да отстои своето мнение и да се побори за правдата. Всъщност, в повечето случаи събеседниците така се увличат в тази борба, че мъглявата идея за смисъла на спора бързо се избистря и настъпва истинска “егомания”.
Е, може и да е прав, но аз по-добре ги разбирам тези работи...Тази позната на много от нас психологическа ситуация си има сериозно научно наименование – избягване на когнитивния дисонанс или избягване на разумното противоречие. Да речем, че съм убеден, че моят любим браузер е просто върха, самото съвършенство и олицетворение на безопасността. Изведнъж някой мисли иначе, че и предлага убедителни доказателства за обратното. Нима може да съм бил толкова наивен? Мнението остава непроменено и всякакви силни аргументи се отхвърлят с лека ръка. Подобна ситуация е типична за флейма. Всеки упорито търси потвърждение на собствената си гледна точка и когато не намери такова, се прехвърля върху личността.
Никой не ме чува...Като се вземе предвид количеството на съобщенията, които ежеминутно се появяват в популярните форуми, на никой няма да му се строи странно, че някои от тях остават без отговор. Те са или просто безинтересни, или не е останало време да им се отговори. Така или иначе, техният автор е разочарован – “Ето, никой не иска да ме слуша! Нека, нека...Сега, като пусна 20 еднакви съобщения, веднага ще ми обърнат внимание!”
Никой не ме разбира...Неразбирането при общуването в мрежата е лесно обяснимо. Ако не се изкажете добре, веднага ще си намерили десетина недоброжелатели. Още по-лошо е, когато се е изгубил контекстът на съобщението. В Интернет той може да бъде създаден само с помощта на красноречието на събеседниците. Всеки в рамките на собствените си възможности се опитва да обясни на другия, че именно това е имал предвид, колко е уверен в своята правота и че е вече едва ли не е “последна инстанция за истината”.
Деликатни теми...Деликатни са, защото, колкото и да се стараеш да балансираш, дискусията така или иначе ще потъне в “пламъци”. Към тези “флеймогенератори” спадат етическите аспекти на аборта, легализирането на наркотиците, вярата в Бог и т.н. Списъкът е дълъг.

Патологични случаи

Когато флеймът се превръща в начин на живот в мрежата, става дума за болестно състояние. Един от най-пренебрегваните случаи е тролингът. Трол се нарича потребител, който целенасочено провокира флейм. В безобидна дискусия изведнъж се появява съобщение от неизвестен гост, в което се обиждат или “идиотите, които са пуснали корени тука”, или самият форум е наречен “самата посредственост”, или просто в него се казва “Тука ВСИЧКО ме дразни якооооо!!!’. Ама защо така? А тролът само това и чака – учаснтиците във форума, почервенели от възмущение, да забравят защо са се събрали и да започнат гневно да разговарят само с него. Най-добрият начин да “информирате” трола за вашето отношение е да го игнорирате.
Бринкинг – това е за любителите на екстремните спортове, които обичат да се разхождат по ръба на пропастта и да се плезят на модератора. Те внимателно нарушават правило след правило и чакат кога търпението му ще се изчерпа и ще ги изгони от форума. И ето го идеалният повод да се оплачат на целия свят от модератора-тиранин, който си е въобразил, че е център на Вселената.

Локализирана версия

Флеймът, както и всички останали радости и мъки в Интернет, е дошъл от САЩ. Какво отличава тамошния от родния флейм? Избрали сме два форума, за да сравним как се води битката отвъд океана и у нас..
Процентът на съобщенията, съдържащи флейм, е приблизително еднакъв. За разлика от американците обаче ние използваме по-често обидни думи, без да си правим труда за някаква аргументация: “Кво бе, идиот?”, “абе, кретени” и хиляди вариации все в този дух. Отвъд океана подходът е друг и обиди се срещат почти два пъти по-рядко. Техният рационализъм се е проявил и в тази област и да се обиждат всички наред и всеки поотделно не е прието. Оскърбителят трябва да има предвид, че в защита на незаслужено обидения ще се вдигнат другите участници във форума и той рискува да се окаже малцинство. Използването на обидна дума там предполага минимално обяснение, ако ще то да е отнесено и нещо, свързано с всеобщото човешко благо. Най-често прилаганата тактика от американските флеймъри е даването на оценка на мисловните и комуникативни способности на събеседника. Като че ли нарушаването на логиката, изсмуканите от пръстите аргументи и неумението да се спори за тях са най-големите грехове. За съжаление, не може да кажем същото за родните флеймъри, които разполагат с много по-голяма свобода на действие, а и в нашето съзнание представата за конструктивен спор все още е доста размита. Не бива да разглеждаме флейма като изцяло отрицателно явление, като “чумата на Интернет”. Може да го приемем като един вид индикатор за жизнеспособността на уеб обществото. С разрастването му се намалява ефективността на общуването, а ограничаването му предизвиква проблеми с емоционалния заряд на събеседниците. Често ожесточеният спор в мрежата дава доста положителни резултати. И тук не става дума само за способността на флейма да “пуска парата”, без да се стига до ръкопашен бой.
Например, във форумите флеймът може да е много актуален, когато се привличат нови потребители. Търканията с “аборигените” могат да сплотят обществото. Повечето флеймъри, които до вчера са щурмували форума на абордаж, стават активни участници в конструктивни дискусии. Флеймът се превръща в спасителния пояс и когато форумът е в агония – участниците са притихнал и скучаят, посещаемостта пада. Тогава изведнъж се появява устат гост, който ще накара всички да се обединят в името на защитата на своите ценности. Понякога подобна спасителна тактика се прилага от самите собственици на форума.
Флеймът в мрежовото общуване наподобява уличния жаргон. Етическите норми налагат забрана на много неща и въпреки всичко и двете явления продължават да съществуват. Именно отричането им им придава изключителна привлекателност. Много зависи от модератора, който може да направлява дискусията в желаната посока, да разтървава хваналите се за гушата събеседници и да превърне флейма в свой съюзник.

Ръководство на е-разбойника

Съществуват много тактики, които флеймърите прилагат. Тук няма да разкриваме тайните на занаята, а само ще покажем най-простите от тях.

Най-лесният начин да се “сдърпате” със събеседника си е да намерите граматически и стилистични грешки в неговия постинг и да ги обсъдите на всеослушание (spelling flame). Малко повече творчество е необходимо, ако решите да поразсъждавате върху неговия прякор (name flame). Флеймърите, които имат склонност към теоретизиране, често прибягват до логически анализ на основни понятия (dictionary flame). Нещо от рода: “Как може да обсъждаш котката на съседа, като дори едно свястно обяснение на това що е котка не си дал...”.
Много полезно при разпалване на флейм е да заемете спрямо събеседника позиция на “доброто татенце” (“та, аз искам само да помогна”).
За дискредитиране на опонента най-добре е да се прибягва към лъжа, да се пише от името на друг потребител, с което завинаги да се почерни доброто му име, да се демонстрират скромни познания по психоанализа (“ако анализираме това по Фройд...”)
Безотказно оръжие е цитирането. Ако ви мързи да напрягате мозъка си, можете просто да изчакате момента, в който дискусията набере скорост. Тогава лесно ще намерите противоречие между първия и последния постинг на опонента. Ако всички приложени методи не помогнат, смело използвайте различни обиди. Колкото са по-неоснователни и оскърбителни, толкова по-голям ефект ще имат.


Как да запазим достойнство

Когато се разгори флейм, бъдете сигурни, че победители няма да има, само жертви. Гениално по своята простота решение е да не се поддавате на провокации. А ако все пак ви се иска да участвате в дискусията?
Ето няколко съвета как да излезете от ситуацията с минимални загуби.

Когато сте готови с емоционалния си отговор, пребройте до десет, преди да натиснете бутона Send.
Постоянно придвижвайте дискусията напред, като не давате на флеймъра да зацикля на някакъв неин аспект.
Помнете – и във форума мълчанието е злато.
Няма смисъл да заплашвате флеймъра, че ще се оплачете на модератора. Направо се оплачете.
Флеймът може да е опасен. Никога не можете да предвидите колко дълбоко ще ви засегне опонентът при следващия си удар. Не губете самообладание и не избухвайте.


Последна промяна x 1/9 на Чет Мар 30, 2006 12:30 pm, променена общо 1 път



Чет Мар 30, 2006 12:09 pm
Член на клуба
Член на клуба
Аватар

Регистриран на: Сря Май 04, 2005 2:16 pm
Мнения: 208
Местоположение: София 07 Слатина
UNREAD_POST 
Иво, това е доста тематично, много е добро... :D

_________________
Типо 1.1


Чет Мар 30, 2006 12:11 pm
Профил
UNREAD_POST 
Sluncho написа:
Иво, това е доста тематично, много е добро... :D


:) това са истинските "правила на играта" по форумите !


Чет Мар 30, 2006 12:14 pm
UNREAD_POST 
me_to_u написа:
Цитат:
Когато се разгори флейм, бъдете сигурни, че победители няма да има, само жертви

Благодаря ти за статията, Иво!


тази статия ТРЯБВА да е най-отгоре на всеки раздел !!!! и да е първото нещо с което да започва писането в даден форум или тема !
Да си призная доста ми промени начина на писане и мислене по отношение на форумите и нета


Чет Мар 30, 2006 12:28 pm
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2004 1:32 am
Мнения: 570
Местоположение: Обект 9
UNREAD_POST 
Хареса ми 8) 8)

_________________
146E e 188 e 350
https://www.fiat-uno.org/


Чет Мар 30, 2006 2:15 pm
Профил WWW
Член на клуба
Член на клуба
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 02, 2005 3:41 pm
Мнения: 677
Местоположение: София 20 Връбница
UNREAD_POST 
Страхотна статия - благодаря, Иво! :)

_________________
Alles in Ordnung


Чет Мар 30, 2006 6:16 pm
Профил ICQ
UNREAD_POST 
Zaphod написа:
Страхотна статия - благодаря, Иво! :)


:36_2_25:


Чет Мар 30, 2006 6:17 pm
Фиат маниак
Фиат маниак

Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 5:19 am
Мнения: 712
Местоположение: София
UNREAD_POST 
Тази тема не рулира според мен :wink: За психично болните не им трябва стикната тема най-отгоре а специализирано лечние :mrgreen:

_________________
FIAT Marea


Чет Мар 30, 2006 6:48 pm
Профил
Член на клуба
Член на клуба
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 02, 2005 3:41 pm
Мнения: 677
Местоположение: София 20 Връбница
UNREAD_POST 
Хехех - ами то лечението се започва така, издалеч - няма шокова терапия да прилагаме, я:)))

_________________
Alles in Ordnung


Чет Мар 30, 2006 6:54 pm
Профил ICQ
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 8:22 pm
Мнения: 210
Местоположение: София Младост II
UNREAD_POST 
:36_2_25:

_________________
PUNTO 1.1 94г.


Чет Мар 30, 2006 6:56 pm
Профил
Член на клуба
Член на клуба
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 2:55 pm
Мнения: 120
Местоположение: Ловеч
UNREAD_POST 
Наистина темата е съвсем актуална. Всичко това го има в днешните форуми. За чатовете не искам да говоря... там нещата са други. Ако се замислим обаче, ще установим че нашият форум сякаш е едно приятно изключение. Вярно, сблъсъци е имало. Ама чак личностни и с обиди - мисля, че не е.
Това е личното ми мнение. За мене е приятно, че любителите на ФИАТ се проявяват като толерантни и се уважават.

_________________
FIAT Tipo 1.4i.e. 1995 г.


Пет Мар 31, 2006 8:34 am
Профил
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 3:06 pm
Мнения: 670
Местоположение: Добрич
UNREAD_POST 
Много интересно четиво! Много добре пресъздава човешкото поведение зад клавиатура, и точно описва положението във форумите.

И аз мисля че в нашия форум обстановката е много по-различна от други обществени форуми. Може би защото сме се събрали с цел да си помагаме, а не за да "размахваме виртуални юмруци"... :)

_________________
Изображение


Чет Май 11, 2006 3:56 am
Профил ICQ
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 6:41 pm
Мнения: 86
Местоположение: Плевен
UNREAD_POST 
Евала Иво!Много добро попадение.Щеше да е добре ако я бяха попрочели някои от колегите тук :mrgreen:

_________________
Живота и свободата си заслужава този,който всеки ден се бори за тях.
Обичам Родината,мразя държавата!


Съб Окт 14, 2006 8:36 am
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 9:24 am
Мнения: 123
Местоположение: София 04 Оборище
UNREAD_POST 
Интересна и полезна сатия :)

_________________
FIAT Brava 1.4 12V
Изображение


Съб Окт 14, 2006 3:53 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg