Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:48 pm


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Габарити с диоди. 
Автор Съобщение
UNREAD_POST Габарити с диоди.
Преди две седмици реших да си купя два шукарийски диода и да си ги сложа на мястото на габаритите отпред - светели в бяло (а не в жълто, както с обикновени лампички) и било мн. по-хубаво. В началото, след като ги сложих, веднага ми светна лампичката за изгорял габарит - нормално, защото консумацията на диодите е доста по-малка. Преживях го в името на красотата. НО! Минаха две седмици и диодите изгоряха, както ми предсказаха почти всички, че ще стане. Аз обаче не исках да се примиря с факта, че някакви си кирливи диоди ще ми определят дали да имам готини габарити или не. И днес отидох в един магазин и си купих два диода (2) за по ... 1,95 лв. Заболя ме стомаха, но красотата иска жертви. От старите диоди бях запазил пластмасовите цокли (1). Тъй като не знаех точната спецификация на диодите, а и не разчитах на казаното от продавачката, че максималния ток през диода е не повече от 15 mА, направих собствено замерване с един тример-потенциометър и установих, че продавачката е права. Намерих в личните си резерви два резистора (3) по около 1 кОм (+/- 100 Ом) и пристъпих към монтажа. Цялата работа е за не повече от 2-3 минути. А как светят? - довечера ще ги пробвам.


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.


Последна промяна sok1 на Съб Сеп 06, 2008 5:27 pm, променена общо 1 път



Сря Юли 02, 2008 4:50 pm
UNREAD_POST 
Ето и снимките с резултатите:


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.


Сря Юли 02, 2008 10:25 pm
UNREAD_POST 
Много по-добре е с диодите. И аз съм така, само дето лампичката ме дразни и си мисля да я изкормя :cool:
Сега си мисля и за друго - да имплантирам същите диоди, само че повече като бройка в плафона на купето. Представете си колко по-готино ще свети вътре - бяло, а не онова болнаво жълто. Хайде, ако има някой ентусиаст да се пробва, че с моята тотална липса на време не се знае кога ще смогна.


Чет Юли 03, 2008 7:03 am
Кара ролкови кънки
Кара ролкови кънки
Аватар

Регистриран на: Съб Май 10, 2008 10:31 pm
Мнения: 30
Местоположение: Плевен
UNREAD_POST 
Rokambol написа:
Много по-добре е с диодите. И аз съм така, само дето лампичката ме дразни и си мисля да я изкормя :cool:
Сега си мисля и за друго - да имплантирам същите диоди, само че повече като бройка в плафона на купето. Представете си колко по-готино ще свети вътре - бяло, а не онова болнаво жълто. Хайде, ако има някой ентусиаст да се пробва, че с моята тотална липса на време не се знае кога ще смогна.

Здрасти колега! Спор няма, много по-яко е с диоди. Карам пунто, купих си диоди, изпъкнали като твоите.сложих ги обаче светлиннис сноп ми отиваше някъде настрани. Един приятел ми каза че изпъкналата лупа фокусира светлинния сноп напред. Продават се същите диоди само че по-къси и вдлъбнати, вдлъбнатата лупа при тях разсейва светлината настрани при мен свети по силно и осветява по- плътно рефлектора.ако ти се занимава опитай с тях- взех ги за 1.60.

сега един въпрос: купих си крушки имитация на XENON, светят бяло но отвън са сини.пробвах ги светят много ярко и бяло,леко синкаво.много яко. Обаче аз шматката си взех 90/100 W,като ги сложих проверих и грее на буксата на крушката.оригиналните на фиата са 55/60W. махнах ги щото ме е страх да не прецакам нещо.кажете ако знае някой опасно ли е за инсталацията. да си купя ли направо 55/60 вата?


Сря Дек 03, 2008 6:52 pm
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:48 am
Мнения: 2021
Местоположение: София 10
UNREAD_POST светодиоди
само диодите да са по силни от рода на lC513 дори с по голям ъгъл на отклонение и става един диод е около 60ст

_________________
За PUNTO http://ftp.fiat-club.org.ua/
и FIAT http://fiat.comnet.bg/
Купе http://www.polak.ch/coupemanual/
http://ftp.fiat-club.org.ua/Manuals/
http://instrukcje.fiat.pl/index.php/listing/fiat


Пет Дек 19, 2008 12:57 pm
Профил WWW
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 6:07 pm
Мнения: 20
Местоположение: Пловдив 05 Южен
UNREAD_POST 
е всичко хубаво ама не казвате решение за постоянно светещата крушка на таблото се едно няма диоди...и аз съм с такива габарити ама адски ме дразни че постоянно ми свети крушката за габарити на таблото!!!!дайте решение на този проблем..?


Пет Апр 17, 2009 5:56 pm
Профил
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 6:07 pm
Мнения: 20
Местоположение: Пловдив 05 Южен
UNREAD_POST 
е всичко хубаво ама не казвате решение за постоянно светещата крушка на таблото се едно няма диоди...и аз съм с такива габарити ама адски ме дразни че постоянно ми свети крушката за габарити на таблото!!!!дайте решение на този проблем..?


Пет Апр 17, 2009 5:57 pm
Профил
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Нед Мар 30, 2008 12:34 am
Мнения: 16
Местоположение: Варна
UNREAD_POST 
Относно крушките за плафона, продават се китайски светодиодни крушки в същия корпус (има ги по тия магазинчета за автомобилен кич), за съжаление светят по-слабо от оригиналните. И аз се бях засилил да правя фокуси с обикновени светодиоди, но се отказах след няколко изпушвания, в последствие намерих въпросните крушки 1-2 лв струват.


Вто Апр 28, 2009 9:59 pm
Профил
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 6:07 pm
Мнения: 20
Местоположение: Пловдив 05 Южен
UNREAD_POST 
та не разбрах има ли решение за светещото табло заради диодните габарити?


Съб Май 09, 2009 4:49 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 9:58 am
Мнения: 95
Местоположение: Димитровград
UNREAD_POST 
daniel_loko написа:
та не разбрах има ли решение за светещото табло заради диодните габарити?

Има решение колега ама много късно го виждам .Аз този проблем го реших още през 2002г . , като си замених кружките на габаритите със светодиоди. Светна ми лампата на таблото , че ми са изгорели габаритите и се започна , че не мирясвам от дребни проблеми. Та за Кромата ,Блока е вляво от волана над предпазителите.Една пласмасова кутия и проблема се решава вътре.Увеличих две съпротивления които следят консумацията , ама тогава нямах с какво да снимам какво точно съм променил. Ама по спомени това е само. Увеличих ги 17 пъти тези R и се получи . , т.е. светодиодите замерих , че имат 17 пъти по-малка консумация от лампите.Значи , ако са били по 0,1Ом съм ги сменил с по 1,7 Ом.При интерес ще го разглобя този блок и ще направя снимки кои точно R съм променил, но е за Крома.Така , че няма невъзможни неща , всичко е до средства и време , а вече времето го нямам ,че децата го изядоха, ама здраве да е.
А като се сменят и по таблото и плафоните нещата заспиват.


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

_________________
Croma 2000IE CHT,/154C3.046/Компютър в колата с 3 операционни систими- Dos6.22 , WIN98,WINXP-SP3,Дъно-6LEBMS-T,Процесор Пентиум 1GHz,Хард диск30G/лаптопски , Видео карта 64М/B Ram 768М/,Bтори акумулатор и UPS, Принтер HP F2180 и трансвертер 150W.Диагностика на колата по време на движение с VISA 1.83 на ABS само , че няма друга естествено.


Нед Май 31, 2009 12:10 am
Профил ICQ WWW
Кара детска количка
Кара детска количка
Аватар

Регистриран на: Нед Май 31, 2009 7:24 pm
Мнения: 7
Местоположение: Ямбол
UNREAD_POST 
Добре де при мен защо не светят .Взех си диоди до 15mAh резистори 1К оm Направих ги по показаният начин НОООО не работят .Моля кажете нещо по особенно има ли и дали съм взел павилните материали

_________________
Fiat Marea Weekend 1,9JTD 105cc. 99y.

По-страшно от Руският танк е ... пияният му екипаж!!!


Чет Юни 04, 2009 4:56 pm
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST 
Колега да не си ги вързал наобратно?

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Чет Юни 04, 2009 6:37 pm
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка
Аватар

Регистриран на: Нед Май 31, 2009 7:24 pm
Мнения: 7
Местоположение: Ямбол
UNREAD_POST 
Да стана има разлика как трябва да се постави диода + и – но се наложи и да търся бушона за левият габарит понеже беше здал багажа .Всичко е ОК много яко изглежда. Само че мисветна лапмичката на таблото че имам изгорял габарит.А сега на каде ?

_________________
Fiat Marea Weekend 1,9JTD 105cc. 99y.

По-страшно от Руският танк е ... пияният му екипаж!!!


Чет Юни 04, 2009 7:15 pm
Профил

Регистриран на: Пет Ное 02, 2007 12:20 am
Мнения: 3
Местоположение: София 17 Витоша
UNREAD_POST 
Здравейте,
Ето как можете да увеличите яркостта на светодиода Цък.
Така светодиода може да работи при 500 mA, в инпулсен режим.

Относно как да спрете да ви свети лампата, че е изгорял габарита:
Трябва да докара същия ток, както ако на габарита е закачена крушка.
Примерно ако крушката е 10W, то тока е: I = P/U = 0.83A.
Светодиода консумира 0.015А, което може да се игнорира от сметката.
За да докараме ток от 0.83А трябва да се свърже резистор със съпротивление 12/0.83 = 14.5 Ohm. - 10 W паралелно.
Това нещо лично съм го пробвал. Имах мотор, на който като сложих по-слаби крушки на мигачите, неискаха да мигат, а светеха постоянно.


Вто Юни 09, 2009 5:01 pm
Профил ICQ
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 11:02 am
Мнения: 29
Местоположение: София
UNREAD_POST 
vgeorgiev написа:
Здравейте,
Ето как можете да увеличите яркостта на светодиода Цък.
Така светодиода може да работи при 500 mA, в инпулсен режим.

Относно как да спрете да ви свети лампата, че е изгорял габарита:
Трябва да докара същия ток, както ако на габарита е закачена крушка.
Примерно ако крушката е 10W, то тока е: I = P/U = 0.83A.
Светодиода консумира 0.015А, което може да се игнорира от сметката.
За да докараме ток от 0.83А трябва да се свърже резистор със съпротивление 12/0.83 = 14.5 Ohm. - 10 W паралелно.
Това нещо лично съм го пробвал. Имах мотор, на който като сложих по-слаби крушки на мигачите, неискаха да мигат, а светеха постоянно.

Мисля че не е точно така.
Първо в статията която си посочил става въпрос не за 500 мА ами за 50 мА.
Второ, дали ще захранваш светодиода импулсно или със постоянен ток, на светодиода му е все едно, яркоста му зависи от средния ток който тече през него.
Трето, от тая схема си спестяваш единствено мощността която се разсейва върха резистора който е последователно на светодиода, т.е. имаш по-малко разсейвана топлина.
И аз съм си мислил върху варианта за импулсно захранване обаче мисля че не е достатъчно добро решение.
За максимална яркост най добре е да сес свържат 3 диода последователно + съпротивление и всичко това на 12 волта.
Аз лично чакам докато се сетят да правят 3 светодиода в един корпус и тогава да си слагам светодиоди.

_________________
Bravo 1.6 16V


Чет Юни 11, 2009 9:41 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg