Дата и час: Сря Апр 17, 2024 1:28 am


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Празниците идват 
Автор Съобщение
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 2:08 pm
Мнения: 149
Местоположение: София
UNREAD_POST Празниците идват
Здравейте колеги. От няколко дни насам не спирам да си тананикам коледни песнички, а все пак празниците не са толкова близко. Та под вличние на коледното настроение случайно намерих интересна тема в друг форум и реших да я взаимствам. Пускам тази тема за всички, който са решили да не пропускат празник през декември. Нека всеки които има желание в тази тема да качи интересни коледни окраси, картички, пожелания и въобще кои каквото му е на сърце Yellow_Flash_Colorz_PDT_04 Ето и някой полезни (за всички които ще празнуват) неща:

Православен календар:

Декември

1 - Св. пророк Наум. Св. Филарет Милостиви
2 - Св. пророк Авакум -Петнадесета неделя след Петдесетница-
3 - Шестнадесета неделя след Петдесетница. Св. пророк Софония
4 - Св. великомъченица Варвара. Св. преподобни Иоан Дамаскин (680-780)
5 - Св. преподобни Сава Освещени († 533). Св. преподобни Нектарий Битолски
6 - Св. Николай, архиепископ Мирликийски, Чудотворец (Никулден) († 342 г.)
7 - Св. Амвросий, епископ Медиолански (ок. 334/40-397). Св. преподобна Филотея Търновска
8 - Св. преподобни Паталий
9 - Зачатие на света и праведна Анна
10 - Десета неделя след Неделя подир Въздвижение. Св. мъченици Мина, Ермоген и Евграф
11 - Св. преподобни Даниил Стълпник
12 - Св. Спиридон, епископ Тримитунтски чудотворец
13 - Св. мъченици Евстратий, Авксентий, Евгений, Мардарий и Орест. св. мъченица Лукия девица
14 - Св. мъченици Тирс, Левкий, Филимон, Ариан и Калиник
15 - Св. свещеномъченик Елевтерий. Св. преподобни Павел Латрийски
16 - Св. пророк Агей. Св. мъченик Марин
17 - Единадесета неделя след Неделя подир Въздвижение - на св. Праотци. Св. пророк Даниил. Св. три отроци Анания, Азария и Мисаил
18 - Св. Модест, патриарх Иерусалимски. Св. мъченик Севастиан и дружината му
19 - Св. мъченик Бонифаций
20 - Св. свещеномъченик Игнатий Богоносец (ок. 50 – ок. 107) (Игнажден). Св. преподобни Йоан Кронщадски (1829-1908) Предпразненство на Рождество Христово. [До Ивановден не се прави помен за починалите]
21 - Св. мъченица Юлияния
22 - Св. великомъченица Анастасия
23 - Св. преподобни Наум Охридски († 910). Св. десет мъченици в Крит. Св. мъченик Геласий
24 - Неделя пред Рождество Христово. Бъдни вечер (Утреня, Царски часове, Василиева литургия). Св. преподобномъченица Евгения. Св. преподобни Николай воин българин
25 - РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО (Всичко на празника) (Василиева литургия)
26 - Събор на Пресвета Богородица. Св. Йосиф Обручник. Св. цар Давид. Св. Иаков брат Божий. Св. свещеномъченик Евтимий, епископ Сардийски
27 - Св. първомъченик и архидякон Стефан († 37) (Стефановден). Св. преподобни Теодор Начертани († ок. 840)
28 - Св. двадесет хиляди мъченици, изгорени в Никомидия (Блажи се)
29 - Св. четиринадесет хиляди младенци-мъченици, избити от Ирод във Витлеем. Св. преподобни Маркел
30 - Св. мъченица Анисия. Св. свещеномъченик Зотик презвитер Сиропитател (Блажи се)
31 - Неделя след Рождество Христово. Св. преподобна Мелания Римлянка. Отдание на Рождество Христово

Повече за декемврийските празници:

Свети Сава

На 5 декември православната църква чества преподобни Сава Освещени. Синът на аристократичен род от Кападокия (Мала Азия) на 18 години става монах и по-късно отшелник в пустинните местности край река Йордан. С наследството след смъртта на родителите си, той построява странноприемници, болници и един манастир до град Йерусалим. Манастирът
"Св. Сава" съществува и до днес, а през цялото средновековие е средище на активна книжовна дейност и задължителна спирка за всички източноправославни поклонници.
В народните представи, Варвара (чества се на 4 декември) и Сава са двете сестри на свети Никола. От тях Сава е по-добрата и винаги върви на крачка след Варвара, молейки я да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двете сетри подготвят празника на своя брат и затова се казва: "Варвара вари, Сава пече, а Никола яде".
В някои райони на страната денят се празнува за сечено и порязано. Затова се спазва забраната да не се пипат остри предмети.

Именници: Сава

Никулден

Чества се на 6 декември и е църковен неподвижен празник. Св. Николай е роден в гр. Патара - Лиотска област през 280 г. По времето на император Констнатин Велики е провъзгласен за епископ на град Мир, провинция Ликия. Според преданията той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и той омъжва трите си дъщери. На него се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии. Умира през 342 г. в гр. Мир. През 1099 г. мощите на св. Никола са пренесени в гр. Бари - Италия, където се намират и сега.
В православната вяра на българите светецът Николай, чието име означава "Побеждаващ", се почита като патрон на рибарите. Според народнохристиянския мит за подялбата на света нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят - рибите и водните демони.
Народните представи за "мокрия Св. Никола" или "рибния светец" са разнообразни. Той се осмисля като крилат момък с необикновена физическа сила. Лети със златните си крила над морета и океани и влиза в люти битки с водните демони. В други случаи е наричан стари, зимни Св. Никола и е описван като беловлас и белобрад старец. Християнската иконография го изобразява също като възрастен мъж.
Задължителен елемент в обредността през този ден е приготвянето на риба, чието тяло е покрито с люспи. Най-често това е шаран, тъй като според поверието шарът е "слуга на Св. Никола". Веднъж, когато светецът плувал с лодката си в морето, силни вълни пропукали пода й.
Св. Никола хванал един шаран и с него запушил пукнатината. Така спасил от удавяне своите спътници. Затова има обичай да се жертва шаран в чест на светеца. На този ден всеки трябва да си хапне риба. Народът казва: "На Никулден човек трябва да си почопли зъбите с рибя кост, макар и от боклука да я вземе".
В народната представа Св. Никола носи първият сняг - разтърсва дългата си бяла брада и от нея се изсипват първите снежинки. Известна е поговорката: "Днес му е денят, утре му е снегът".
На Никулден се правят предсказания за времето и бъдещата реколта. Св. Никола се смята покровител на семейството и рода, пазител на дома, имота и стоката. За свой патрон го почитат търговци, кираджии, воденичари, ловджии, банкери.

Именници: Никола, Николина, Ненка, Нина, Никифор

Света Анна

На 9 декември православната църква чества зачатието на Св. Анна - майка на Богородица. Християнският култ към светицата се разпространява във Византийската империя още през VI век, когато е построена първата църква, носеща името й. В същия ден се почита и майката на пророк Самуил, която носи същото име - Анна.
Тя е покровителка на женското начало, на брака, семейството и майчинството. Закрилница е на момичетата, бременните и вдовиците. Почита се от жените, които в нейния ден не работят, за да не се разболяват децата им и не боядисват, защото според поверието от този ден започват родилните мъки на божията майка. Момите пускат пшеничени зърна в ново гърне с вода. Ако до Нова година зърната покълнат, това е знак за скорошна женитба.
Нощта, предхождаща празника, е време за заклинания, прокоби и магии. През нея магьосници, вещици и врачки най-лесно установяват връзка с дявола, мъртвите и демоните. В часовете на нарушено равновесие между земните и божествените сили, те отиват на гробищата. Там се събличат голи и с танц и шепот баят и "свалят" месечината в сито. Превръщат я в шарена краваи издояват млякото й. Сдобили се с лунното изобилие, те стават силни и властват над човешкия живот и труд. Омайват злите жени, чуждите ниви и стада като хвърлят разавалени яйца, правят магии за разделяне на съпрузи, за болест, омраза и смърт. За да се предпазят от това стопаните палят пред всяка врата огън с тор, ръсят пепел и просо около стопанските постройки, а жените мажат виметата на кравите със смес от мазнина, чесън и въглени.
Превърнали се в мушици, магьосниците влизат в чуждите домове, кръжат около огнището. Щом се забележи мушица трябва да се хване и да се изгори, за да се изгори злата сила.

Именници: Анна

Игнажден

Другите названия на този празник са Игнат, Млада година. На този ден се почита антиохийският епископ свети Игнат Богоносец, осъден на смърт заради християнската си вяра и хвърлен на лъвовете. От Игнажден до Бъдни вечер продължили родилните мъки на Богородица. От Игнажден започват и коледните и новогодишни празници. Според народното поверие на този ден е началото на новата година, затова в някои области на България го наричат Нов ден. И понеже е нова година, много важно е какъв човек ще влезне пръв в къщата, добър или лош. От това зависи каква ще е цялата година. Човекът, който пръв влиза в къщата, се нарича "полезник". На него домакинята дава игнатово кравайче и той сяда начело на трапезата. Рано сутринта на Игнажден жените наклаждат огъня, слагат гърне с вариво и приготвят тесто за хляб, от което омесват колаци за всеки член на семейството и един колак, който оставят за Бъдни вечер. На Игнажден се приготвят също така малки гевречета ("подкови"), поръсени със сусам. От Игнажден до Коледа младите и нераждали жени не работят, за да раждат по-леко. В различните краища на България съществуват различни обичаи, свързани с този празник. В Източна България, например, сутринта на Игнажден стопанката дава на кокошките кадено жито, което разпръсква в кръг. Според поверието през новата година кокошките ще се множат и няма да ходят по чуждите дворове. На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството. Преди изгрев слънце на празника се почистват и комините на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът или на двора, за да няма бълхи през лятото. В Югозападните краища на България в огнището се запалва специално отрязано дъбово или крушово дърво, което трябва да гори до Йордановден (6 януари).

Именници: Игнат, Игнатия

Бъдни вечер

Така се нарича вечерта срещу Коледа с празничната вечеря, около която е съсредоточена основната част от коледната обредност.
От ранната сутрин на празничния ден започва подготовката за вечерната трапеза, която ще обедини човешките надежди за здраве, плодородие и благополучие на семейството. Всеки от домашните има своята роля в празничната шетня, свързана със стародавни представи и почит към небесното светило и природата.
Задължението на мъжете е да приготвят бъдник, наричан още коладник или дедник, от голямо родовито дърво (крушово, дъбово или буково). След като го отсекат, те го подготвят - намазват с осветено в църквата масло, пробиват в по-дебелия му край отвор и в него слагат тамян, масло, вино, затварят с дървен клин. Отгоре увиват бяло ленено или конопено платно. Най-възрастната жена го посипва с житни зърна. Вечерта тържествено стопанинът запалва бъдника в огнището. Той трябва да се поддържа цялата вечер. По горенето му се гадае - ако гори буйно и пръска искри, ще има богата реколта, изгорелият докрай бъдник предвещава добро, а недогорелият - зло.
С изгрева на слънцето, празнично облечената домакиня замесва и изпича основния хляб, наречен боговица. Момичетата в семейството имат грижата за краваите и колачетата, които ще дадат на малките коледарчета. За последната трапеза от коледните пости, жените приготвят постна храна - нечетен брой. От всичко, което се произвежда в стопанството, трябва да има на нея, защото колкото по-богата и "голяма" е тя, толкова по-богат и здрав ще бъде домът през годината.
Кулминационен момент на празника е трапезата, около която се нареждат всички домашни, като най-близо до огъня са най-възрастните, следвани от членовете на семейството по реда на възрастта им. Трапезата на Бъдни вечер се слага на земята върху слама. Централно место на нея заема хлябът, замесен с брашно, пресято през три сита и "мълчана вода" (налята от мома или млада булка в пълно мълчание). Около него стопанката нарежда седем или девет блюда. Най-възрастният мъж прекадява с тамян. Кади най-напред трапезата, всички помещения в дома и стопанските постройки на двора. Същият мъж разчупва обредния хляб и дава по парче на всекиго. Вечерята започва рано, за да узреят рано житата. По време на яденето избягват да стават, за да лежат квачките върху яйцата и измътят пилетата. След вечеря децата се търкалят върху сламата само в една посока, за да натежат житните класове от зърно и да полегната на една страна. Трапезата не се прибира. Вярва се, че умрелите идват да вечерят и да се погрижат за благополучието на живите.

Именници: Емил, Евгени, Евгения, Бисер, Бисера, Бистра, Божин, Божана

Коледа

Празникът започва в първите часове на 25 декември. Той е своебразно продължение на Бъдни вечер.
Според Евангелието Христос се ражда в пещера в гр. Витлеем, провинция Юдея. В момента на рождеството в небето пламва необикновена светлина и ангел възвестява, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири са първите хора, които се покланят на Бога-Син. Почитат го и трима източни царе, доведени на мястото от изгрялата над небето звезда. Следвайки обичаите на времето, царете подаряват злато, ливан и смирна.
Наименованието Коледа идва от римските празници Календи, посветени на зимното слънцестоене (от думата "календе"). До IV век в Календара на православната църква няма празник, посветен на рождеството на Христос. Празнува се възкресението и възвръщането му в небето и неговото кръщение. Разделянето на двата празника става едва в IV-V в. под влияние на древните езически вярвания. Именно в дните между 17 и 23 декември представителите на старата вяра в Рим чествали бог Сатурн, а на 25 декември римляните славели слънцето и победата му над тъмнината. Календарните обреди у славяните са свързани със започването на годината, със слънчевия кръговрат през декември. С все по-широкото разпространение на християнската религия, раждането на слънчевия Бог било свързано със символичното име-определение, дадено на Христос като "слънце на правдата". Постепенно Богът на слънцето се идентифицира със слънцето на правдата - Христос, а рождения ден на езическия бог се превръща в негово рождество.
През ХХ век българите прибавят към коледната обредност още един елемент, привнесен от Западна Европа - сияещата елха. Христос идва на земята, за да освети хората и тяхното царство. С идването си той донася частица от светостта на небесния мир - красивото, отрупано с плод Райско дърво. Затова елхата се отрупва с фигурки на ангелчета, Дядо Коледа, гирлянди, топчици, свещички, символизиращи Христовата същност (светлината, знанието, чистотата, истината).
Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Подготовката им започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водача на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят "шарени тояги". Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.
Коледарите обхождат домовете, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Стопанинът кани около трапезата младите мъже и ги черпи с вино и ракия, а после момата ги дарява с вит кравай. Даряват ги още с пари, месо, боб, брашно, вино и др. След като си разпределят краваите, останалите продукти коледарите разпродават, а събраните средства даряват на бедните, църквата, на училището или читалището.
Всички ходят на църква. Прави се традиционното общоселско хоро. На Рождество Христово свършват постите и обядът е блажен и много богат. На него задължително се поднася баница с най-различни плънки - месо, зеле, гъби, праз, тиква и др. Основните ястия през този и следващите са приготвени от свинско месо.

Именници: Младен, Радомир, Радослав, Радостин, Христо, Христина, Христиан

Стефанов ден

На 27 декември православна църква почита паметта на Св. Стефан. Той е първият християнски мъченик и архидякон в устройващата се Йерусалимска община-църква, в която влизали хора от всички среди и дарявали имотите си. Юдеите завидели на добре уредената община и оклеветили Св. Стефан. Той бил пребит с камъни. Според поверието Богородица наблюдавала мъченическата му смърт и се молела за него.
Това е третият ден на Коледа и последният празник за годината. За него хората разказват, че "затваря кръга" на старата година. Семейството се събира около обща трапеза с месни ястия.

Именници: Стефан, Стефана

Коледната елха:



Сияещата елха, която се свързва с редица древни обичаи, с времето се превръща в символ на Коледните и Новогодишни празници. На Коледа се смята, че Христос идва на земята и носи със себе си частица от Небесното царство и неговата красота. Затова елхата се украсява с ангелчета, свещички, топки и сребристи гирлянди — като символ на отрупаното с плодове Райско дърво.
Присъствието на Коледната елха, като неизменен символ по време на зимните празници има своята хилядолетна история.
В древен Египет е имало обичай домът да се украсява с палмови клонки през най-краткия ден от годината.
Китайците и древните жители на Юдея също са имали подобни традиции.
По време на Коледните празници скандинавците са декорирали къщите и плевните си с вечно зелени растения. Викингите вярвали, че именно тези растения са обещание за завръщането на пролетта след студената зима.
Римляните пък украсявали дръвчета със свещи и дребни предмети по време на тържествата в чест на бог Сатурн.
Келтите обличали дъбови клонки с плодове в чест на боговете на жътвата.

Историята на Коледната елха е дълга и оспорвана. Едни вярват, че традицията води началото си от езическите празненства, други твърдят, че е чисто християнски обичай.
Една от най-древните легенди е свързана с бенедиктинския монах Свети Бонифаций, почитан като апостол на Германия. Проповядвайки християнството, той използвал елхово дърво и неговата триъгълна форма като аналогия на Светата Троица. Всеки един от ъглите представлявал Отца, Сина и Светия Дух. Заради езическата почит към елата обаче мнозина започнали да я отричат като Божие дърво.

Легендата според която Мартин Лутер — основателят на Протестантското движение е откривателят на Коледното дърво е смятана за една от най-правдоподобните. В една зимна нощ, вървейки през гората, той неволно вижда как звездите блещукат между клонките на дърветата, сякаш са украсени с безброй свещи. Възхитен от гледката, Мартин Лутер отсича една елха, която отнася на децата си у дома, където цялото семейство поставя тънки свещички между клонките и се любуват на красотата й.
Първите писмени доказателства за Коледната елха, достигнали до нас, датират от 1521 година. В Аlsace, която по това време е немска територия, принцеса Де Меклембург показва на местните куртизантки украсена елха. По късно след женитбата си с Орлеанския дук, принцесата занася елхата и в Париж.
През 17 век навлизат нови мотиви в украсата на Коледното дърво. В Германия се появяват Коледни базари, където се предлагат подаръци, храни и дребни украшения, които да се поставят върху елхите. От тук идва традицията да се използват дребни сладки в различни форми за украсата на дървото. В своите бележки от Страстбург през 1601 година, един изследовател описва как местните украсяват елхите си с вафли, захарни пръчици и хартиени цветя в най-различни цветове.
Гирляндите започват да се използват като украса през 17 век. Според легендата една бедна вдовица много искала да зарадва децата си за Коледа. Затова им украсила елха. През нощта обаче няколко паяка изплели своите мрежи между клонките на дръвчето. Когато сутринта децата видели паяжината, решили да я оцветят в сребристо, за да не се разстрои майка им. Всъщност гирляндите за елха започват да се произвеждат в Германия, като се използва истинско сребро, от което се изтеглят тънки нишки.
През 17 век от Германия коледната елха е пренесена в Англия, но употр.........та и започва по-късно, тъй като англичаните не били в особено топли отношения с немската монархия.
По време на Американската революция, Хесенските наемни войници, които са били на английска служба в Северна Америка, запознават американската цивилизация с обичая на Коледните празници да се украсява дърво.
През 19 век става настъпва истинска революция в украсата на Коледната елха. Започват да се произвеждат стъклени топки с разнообразни цветове и хартиени гирлянди. Малко бяло ангелче кацва на върха на елхата. Родителите започват да оставят под елхата подаръци, с които да зарадват децата си на празника. Коледната елха се превръща в символ на просперитета в обществото — колкото по- украсено е дръвчето, толкова по-богати са притежателите му.

През 1882 година американците патентоват електрическите лампички.
Празничното дърво започва бързо да придобива популярност в Европа. Верни на своите традиции, Средиземноморските страни обаче трудно успяват да възприемат елхата. Те предпочитат да изобразяват Рождество Христово и различни библейски сюжети посредством малки фигурки и специална декорация.

С навлизането на елхата като неизменен елемент от Коледните празници се появява и проблемът с изсичането на дърветата и нарушения природен баланс. Това налага да се започне производството на изкуствени елхи. Първата такава елха е произведена от гъши пера в Германия. Малко след това предприемчива американска фирма за четки започва производството на изкуствени дръвчета по същата технология.

Ето от къде може да изпратите и коледни картички

http://www.espa-bg.com/crcards.htm
http://kartichki.abv.bg/praznici/koleda/
http://kartichki.abv.bg/praznici/novagodina/

А ри какво поръча на :dqdo_xmas:

_________________
Изображение


Сря Ное 26, 2008 11:15 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 8:26 pm
Мнения: 110
Местоположение: София 09 Лозенец
UNREAD_POST Re: Празниците идват
Много интересно и полезно! :) , че да няма пропуснати именници.

А ето на какво се натъкнах аз (не публикувам линк към статията за да не се приеме като реклама):

Дядо Коледа и автомобилите

В дните около Коледа вероятно и на теб поне малко ти е писнало от червендалестия старец с червените ботушки и бялата брада. Меланхолични коледни песнички лъхат отвсякъде, а всички наоколо се надпреварват да изкупуват магазините. Доказателство за нездравата треска е фактът, че 40% от подаръците в САЩ се връщат обратно в магазините веднага след края на празника... Въпреки скептицизма ми обаче, аз също усещам как коледната треска бавно, но сигурно ме завладява. Знак за това е интересът, с който прочитам поредната класация на списание Forbes Life, отразяваща най-съкровените желания на читателите му. Там на първо място, като най-желан подарък за Коледа, се мъдри Fisker, автомобил, дело на Fisker Coachbuild - производител, който все още работи както в “златната епоха” на миналия век. С други думи, клиентът му сам избира шасито и двигателя, който да бъде монтиран в него. На практика това е единствената марка в света, която предлага автомобил, съставен от купето на BMW 6-а серия, но с двигателя на Mercedes SL55 AMG. Сглобката естествено е ръчна, а цената варира от $ 180 000 до $ 350 000. Всичко това са просто мечти, тъй като производството на Fisker Coachbuild никога не надхвърля двуцифрени стойности годишно...

Истината е, че червендалестият старец Дядо Коледа е един от най-големите врагове на автомобилите, в САЩ търговците на автомобили го мразят от душа, тъй като коледната истерия е причината по това време на годината продажбите им да спадат драстично. У нас естествено всичко е обратно, социалистическият Дядо Мраз явно много си пада по автомобилите, тъй като години наред му се е налагало да чака я за полски FIAT, я за Lada, а в най-добрия случай за морално остаряла “Волга”. По Коледа у нас се случват чудеса, а пазарът на нови автомобили на практика се удвоява, тъй като нашенци много обичат да подаряват автомобили за този празник, въпреки че те трудно се побират под елхата...

Все пак западният му побратим явно никак не си пада по автомобили дори и в най-екологичния им вариант. Как иначе може да бъде обяснено последното изследване на научния институт CNW от Орегон, САЩ, което разбива на пух и прах “екологичните” хибриди именно в момента на най-мащабния им възход. Изследването е продължило повече от две години и е направено по метода “От прах до прах”, т.е. отчитайки всички ресурси, необходими за проектирането, производството, експлоатацията и, разбира се, рециклирането на един автомобил. Определено това е най-детайлното изследване, правено до момента, можете да приемете тези думи буквално, тъй като едва ли има друго изследване, в което да са включени дори и средствата и енергията, необходими на работниците, за да достигнат до фабриката, където се сглобяват автомобили.

Според изследването на CWN най-екологичният автомобил на планетата отново е Toyota, но това определено не е хибридът Toyota Prius. Най-малко замърсяващата кола е Scion xB, кубичен мъник, предлаган от японците в САЩ като американската версия на SMART. На второ място обаче отново е Toyota, този път с европейски модел - Yaris, който се оказва 5 пъти по-щадящ природата от Prius. Още по-забележително е третото място на Jeep Wrangler, който въпреки остарялата си технология се оказва слабо замърсяващ. Следва поредната Toyota, този път Corolla и Ford Focus. Причините за слабото представяне на хибридите са ниската издръжливост на основните им компоненти, като например батериите им, и много високите разходи за разработка. Влияние оказва също и фактът, че те съдържат много повече компоненти от конвенционалните автомобили. ..............

_________________
Сега се радвам на Alfa Romeo 147, 1.9 JTD,
а преди настъпвах педала на Fiat Brava 1.6


Вто Дек 02, 2008 12:23 am
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 2:08 pm
Мнения: 149
Местоположение: София
UNREAD_POST 
колега Bravani, май само аз и ти ще си пишем в тази тема :D

_________________
Изображение


Вто Дек 02, 2008 11:30 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 07, 2007 8:26 pm
Мнения: 110
Местоположение: София 09 Лозенец
UNREAD_POST 
TAIF написа:
колега Bravani, май само аз и ти ще си пишем в тази тема :D


Няма лошо ;)
Този петък съм на първото коледно парти, сезона на коледните партита започва от рано тази година за мен, пожелавам го за всички!

_________________
Сега се радвам на Alfa Romeo 147, 1.9 JTD,
а преди настъпвах педала на Fiat Brava 1.6


Сря Дек 03, 2008 2:19 pm
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST 
В нашата фирма още не се знае кога ще е. А и аз още нямам коледно настроение.

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Сря Дек 03, 2008 3:26 pm
Профил ICQ YIM
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 2:08 pm
Мнения: 149
Местоположение: София
UNREAD_POST 
УРААА!!! Вече станахме 3-ма :xmas: дано до празниците се съберем всички :-D

_________________
Изображение


Пет Дек 05, 2008 10:12 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg