Дата и час: Чет Май 29, 2025 12:26 am


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Непознатата Румъния 
Автор Съобщение
Член на клуба
Член на клуба
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 06, 2005 3:12 pm
Мнения: 2046
Местоположение: Ямбол
UNREAD_POST Непознатата Румъния
В почти всички разпространени негативни стереотипи за северната ни съседка няма почти нищо вярно. Със сигурност важи и обратното. Сега, когато можем да си ходим на гости, без да плащаме луди пари за такси на община Гюргево, и когато граничният контрол на Дунав мост на практика е премахнат, всеки сам ще види за какво става дума.

Мит номер 1:

--------------------------------------------------------------------------------

В Румъния много се краде, пазете се!

--------------------------------------------------------------------------------

Няма основание за подобни твърдения. Точно обратното - спокойно можете да си оставите колата, никой няма да се докосне до нея. Огромно предимство за шофьорите в Букурещ пред София е, че в румънската столица няма нито "паяци", нито скоби. Така че нито ще ви откраднат колата, нито ще я разбият, нито ще ви я "преместят административно". По ниските етажи на сградите липсват характерните при нас решетки, а входните врати на жилищата не представляват железни касови врати, както е у нас. Причината е, че кражбите по апартаментите са много по-голяма рядкост, отколкото в България. Обяснението е, че при прехода в Румъния не е имало срив на държавността и полицията винаги си е била на мястото. Джебчии наистина има, но това е дребна престъпност. В Румъния няма да видите мутри, нито мутрешки коли. Добро впечатление прави, че румънските шофьори винаги спират, когато минувач наближи пешеходна пътека. Не защото наблизо дебне катаджия (няма такава практика), а просто защото така е нормално.

Мит номер 2:

--------------------------------------------------------------------------------

Румънците са цигани

--------------------------------------------------------------------------------

Нищо подобно, цигани има и при тях, и при нас, а проблемите, свързани с тяхната интеграция, са еднакви. Да се подценява румънският народ, е пълна глупост. И в миналото, и сега северната ни съседка се е отличавала с културен елит, на който можем да завиждаме. Букурещ е богат на изключителни сгради, които този елит е строил за себе си по подобие на западноевропейската аристокрация. Ако посетим румънските музеи, ще видим, че този елит в миналото е купувал и притежавал произведения на световното изкуство, за които българските чорбаджии не са могли дори да мечтаят. Става дума за автори като Рубенс, Рембранд, Ел Греко. Румънски автори са се извисявали до световните върхове - скулпторът Константин Бранкуш (по-известен на Запад като Бранкузи, най-високата цена, платена за скулптура, в света е на негово произведение), писателят Мирча Елиаде, композиторът Джордже Енеску, музикантът Георге Замфир, озвучил десетки съвременни произведения на световното кино. Една приятна обиколка на антикварните магазини също дава представа за богатствата от удивителни мебели и украшения, наследени от миналото.

Мит номер 3:

--------------------------------------------------------------------------------

На север от Дунав мизерстват

--------------------------------------------------------------------------------

Истината е, че са ни изпреварили с доходите, макар че между градовете и селата продължава да съществува пропаст. Средната работна заплата в Румъния е около 400 евро, което е поне със 100 евро повече от средния доход у нас. Румънците харчат много, което се вижда с просто око в гигантските шопинг центрове край столицата. Именно затова многократно повече големи търговски вериги са се настанили в Румъния, отколкото в България - "Кора", "Карфур", "Делез", "Селгрос"... Шведският мебелен гигант "Икеа" открива първия си магазин само след два месеца.
Понеже в Румъния има повече чужденци, много от които са важни инвеститори, наемите са високи. Апартамент от стотина квадрата, който в София се предлага за 300 евро, в Букурещ би бил нает веднага за 1000. Луксозен голям апартамент може да се даде под наем и за 5000 евро месечно.
За разлика от България, където преобладават вносните автомобили втора употреба, румънците купуват предимно нови коли. Много от съседите ни прекарват почивката си в чужбина. При това те се стремят не толкова към ниска цена, колкото към качество. От нашите курорти те харесват само най-доброто - ваканционните селища ол инклузив, отдалечени от мегакурортите. Имат голяма слабост и към Балчик.

Мит номер 4:

--------------------------------------------------------------------------------

Съседите ни мразят

--------------------------------------------------------------------------------

Може би някои футболни хулигани, и наши, и румънски, са допринесли за този мит. Румънците всъщност имат добро отношение към всичките си съседи, като традиционно хранят неприязън единствено към руснаците, от които се страхуват геостратегически. Навремето имаше виц, че Чаушеску публикувал малка обява в западен вестник: "Заменям независима външна политика срещу по-добро географско положение..."
Ако и в Румъния има някои негативни стереотипи към българите, те се дължат частично на лоша информираност и частично на негативите, които понесохме при нашия преход. Румънците не смеят да пътуват с кола през България, защото се страхуват, че колата им ще бъде открадната или ще станат жертва на фалшиви полицаи, или че истински катаджии ще ги глобят без причина. Лошо впечатление у нас им правят и магистралните проститутки, каквито в Румъния няма. Иначе съседите, които са идвали у нас, са приятно впечатлени от по-доброто състояние на българските села и по-малки градове. Харесва им и стабилността на лева. Румънската лея има плаващ курс, а цените все още се посочват в неденоминирани леи. Ако попитате колко струва един вестник, ще ви отговорят "10 000 леи". Всъщност става дума за една нова лея, или 60 ст.

_________________
FIAT-SPORT


Пон Яну 15, 2007 11:05 pm
Профил WWW
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Съб Юли 09, 2005 7:48 pm
Мнения: 219
Местоположение: tyu
UNREAD_POST За пътуващите
За пътуващите

Визови изисквания
При влизане и транзитно преминаване през територията на Румъния, българските граждани нямат нужда от виза. Максимално допустимият престой в Румъния е до 30 календарни дни. За по-дълъг период е необходима виза за временно пребиваване в страната, която се издава от Главна дирекция за паспорти - при доказана необходимост от престой (брак с румънски гражданин, фирма, работа, обучение).

Митнически изисквания

При влизане в Румъния българският гражданин има право да внесе и изнесе валута на стойност до 5000 евро. При по-големи суми валутата трябва да бъде декларирана и да се представи банков документ. Не се декларират скъпоценности и злато като бижута, носени от съответното лице. Монети, предмети и произведения на изкуството, представляващи национално богатство, могат да се внасят и изнасят със съответен сертификат за произход и разрешение от упълномощена институция. В противен случай подлежат на конфискация. Допуска се внос на напитки (до 1 литър спиртни напитки и 2 литра вино) и хранителни стоки само за лична употреба.

Работа

Български гражданин има право на работа в Румъния при получаване на работна виза. Едногодишна работна виза струва 700 щатски долара. При нарушение на местното законодателство се налагат административни наказания и се отнема правото на престой на съответното лице на територията на страната.

Престъпност

При посещение на страната, най-често срещаните случаи на посегателства върху български граждани са в районите на железопътните гари, във влакове, в градски транспорт в столицата, в големите универсални магазини (джебчийства), при спиране на МПС от фалшиви полицаи, както и при нощуване на МПС на паркинги. Не липсват случаи на изнудване на български граждани при влизане и излизане от Румъния от страна на митнически и гранични служители. Обикновено се искат незаконно суми, които варират от 40 до няколкостотин германски марки, в зависимост от превозното средство и броя на пътуващите лица.

Заразни заболявания

Периодично се регистрират епидемии от менингит (главно в зоната на дунавската делта), от конюнктивит и хепатит.

Опасности

Румъния се намира в сеизмично активен район и се регистрират периодично земни трусове с епицентър в планината Вранча.

Ако възникне проблем

В случаите на загуба на лични документи, пари или паспорт от български гражданин на територията на Румъния, българските граждани трябва да се обърнат към консулската служба на посолството. Таксата за издаване на пасаван е 6 щатски долара, такса за издаване на изходна румънска виза е 46 500 румънски леи, еквивалентни на 3 щатски долара, заплащане на 2 броя снимки, закупуване на билети за съответно транспортно средство до българската граница и др.


От януари 2005 г. в страната е въведена винетна система за всички видове МПС. Винетки могат да се закупят на ГКПП и по бензиностанциите.
Град Тимишоара може да бъде сочен като пример за икономически “БУМ” в Румъния. Населението му сега е около 350 000 жители, но в следващите 5 години се очаква удвояването му. В края на 2005 г. тук е открит най-големият търговски център (Shopping Mall) в Европа, към града са насочени огромни чуждестранни инвестиции (от Германия, Австрия, Унгария, Италия САЩ и др.)


Вто Яну 16, 2007 1:22 am
Профил
UNREAD_POST 
Полезно инфо за северната ни съседка! :)
Особено ми хареса следния текст: "Добро впечатление прави, че румънските шофьори винаги спират, когато минувач наближи пешеходна пътека. Не защото наблизо дебне катаджия (няма такава практика), а просто защото така е нормално."
Дано и при нас скоро се промени манталитета ни и възприемем тази практика, която е нормално явление в повечето страни от ЕС! А и в нашия Закон за движение по пътищата е така - пешеходеца има предимство на пешеходна пътека!!!
Човешкия живот е най-важен! :grandpa:


Вто Яну 16, 2007 8:54 am
Фиат маниак
Фиат маниак

Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 7:42 pm
Мнения: 671
Местоположение: Пловдив 04 Северен
UNREAD_POST 
masterkar написа:
"Добро впечатление прави, че румънските шофьори винаги спират, когато минувач наближи пешеходна пътека. Не защото наблизо дебне катаджия (няма такава практика), а просто защото така е нормално."


Това наистина съм го виждал - поразително е. Разлика обаче има и в поведението на пешеходците - те се движат по-предсказуемо - просто си стъпват на пешеходната пътека и си минават. Няма го това чудене "ще спре ли, няма ли да спре?..." - разбира се нещата са свързани.
А иначе с нещата от поста на hit-ko съм напълно съгласен - сам съм свидетел и то преди повече от 5 години.
Дори просяците им са по-културни от нашите. Качва се например просяк в метрото, застава в средата на вагона и си казва "рецитацията". След това просто си седи на мястото и ако някой от пътниците иска да му даде пари го вика. Просякът отива взима парите, благодари тихичко и пак се връща в средата на вагона. На следващата спирка слиза.
А информацията na Secret Lover според мене е малко остаряла.


Вто Яну 16, 2007 10:25 am
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 25, 2006 1:27 pm
Мнения: 128
Местоположение: Кърджали
UNREAD_POST не знам
Мой приятел се върна от Германия през Румъния и ми разправяше, че на един ЖП прелез като намалил, го наобиколили мангали въоръжени с кирки, вериги и т.н. Добре , че имал под ръка някакви шоколади, че ги хвърлил през прозореца и го оставили..... След 200 метра имало патрул на полицията. Спрял да се оплаче.....направили му проверка...глобили го , че нямал резервни крушки за фарове :shock: :shock: :shock: - 20 евро...на ръка!
Сигурно се оправят комшиите, но едва ли са станали по-европейци от нас :wink:

_________________
ФИАТ УНО 1.1 '86 г.
Lz 1 DSJ
Истината е някъде там!
http://new.omegabg.net/index.php?mforum=fiatunobg


Вто Яну 16, 2007 10:51 am
Профил ICQ YIM
UNREAD_POST Re: не знам
dimo4ko написа:
Мой приятел се върна от Германия през Румъния и ми разправяше, че на един ЖП прелез като намалил, го наобиколили мангали въоръжени с кирки, вериги и т.н. Добре , че имал под ръка някакви шоколади, че ги хвърлил през прозореца и го оставили..... След 200 метра имало патрул на полицията. Спрял да се оплаче.....направили му проверка...глобили го , че нямал резервни крушки за фарове :shock: :shock: :shock: - 20 евро...на ръка!
Сигурно се оправят комшиите, но едва ли са станали по-европейци от нас :wink:


......това е адски преувеличено.......или най-малкото отговаря на манталитета им от преди 20 години - социалистическа Румъния......почти всеки месец съм в Букурещ- служебно.............града е в типичен бароков стил, красиво, приветливо..........нищо общо с Румъния от чаушесковото време.....но и си платиха цената за това.....знаете какво колене и бесене беше там.


Вто Яну 16, 2007 11:40 am
UNREAD_POST 
johnfound написа:
masterkar написа:
"Добро впечатление прави, че румънските шофьори винаги спират, когато минувач наближи пешеходна пътека. Не защото наблизо дебне катаджия (няма такава практика), а просто защото така е нормално."


Това наистина съм го виждал - поразително е. Разлика обаче има и в поведението на пешеходците - те се движат по-предсказуемо - просто си стъпват на пешеходната пътека и си минават. Няма го това чудене "ще спре ли, няма ли да спре?..." - разбира се нещата са свързани.

Е да наистина нещата са свързани!
И аз преди 3-4 години, като бях за 2 седмици в Брюксел, най-напред това поведение на водачите ми направи впечатление и да си призная в началото и на мен, като пешеходец там, ми беше трудно да свикна :mrgreen: ! Е след няколко дни и аз започнах да се движа "по-предсказуемо" :arrow: след като разбрах, че няма опасност някой да ме "отнесе" на пешеходна пътека :mrgreen: ! А в началото наистина беше комично: Стъпваш на пешеходна пътека - чакаш да отмине автомобила /както тук в БГ :cry: /, а той спира :shock: - и започва водача да ти прави знак да преминеш :mrgreen: ... - и ти притичваш и си мислиш /брей, кво става тука бе/ - но ... бързо се свиква :D !!!
И по важното - бързо трябва да забравиш за този навик, връщайки се отново тук в БГ, защото ... може да не можеш да споделиш преживяното с колегите си от форума :wink:


Вто Яну 16, 2007 12:37 pm
Напреднал шофьор на Фиатка
Напреднал шофьор на Фиатка
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 2:51 am
Мнения: 368
Местоположение: Благоевград
UNREAD_POST Re: не знам
koolsvet написа:
dimo4ko написа:
Мой приятел се върна от Германия през Румъния и ми разправяше, че на един ЖП прелез като намалил, го наобиколили мангали въоръжени с кирки, вериги и т.н. Добре , че имал под ръка някакви шоколади, че ги хвърлил през прозореца и го оставили..... След 200 метра имало патрул на полицията. Спрял да се оплаче.....направили му проверка...глобили го , че нямал резервни крушки за фарове :shock: :shock: :shock: - 20 евро...на ръка!
Сигурно се оправят комшиите, но едва ли са станали по-европейци от нас :wink:


......това е адски преувеличено.......или най-малкото отговаря на манталитета им от преди 20 години - социалистическа Румъния......почти всеки месец съм в Букурещ- служебно.............града е в типичен бароков стил, красиво, приветливо..........нищо общо с Румъния от чаушесковото време.....но и си платиха цената за това.....знаете какво колене и бесене беше там.


Не е преувеличено, лично съм го виждал 2 пъти през 2003, а веднъж искаха да ни счупят предното стъкло задето не пожелахме да ни го измият на един светофар. Абе тия писаници от първия пост са си чист PR, не вярвам за 3 години да са се оправили тези неща.

_________________
Изображение


Вто Яну 16, 2007 10:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg