Дата и час: Пон Юни 03, 2024 3:35 am


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Проблеми с Мареа 1.6 
Автор Съобщение
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Проблеми с Мареа 1.6
Здравейте, колеги.
Двигателят на Мареата ми създава проблеми. При палене държи около 2000 оборота, отделно на няколко пъти губеше мощност, но най вече харчи като змей вграда. Явно и трябва диагностика, но се оказа трудно да намеря кой да я направи за моя двигател. Проблемът е че ECU-то е рядко срещан модел и явно не всеки има възможност да го тества. Конкретно става дума за Mareli IAW 1AF.16. Ще съм благодарен на всякаква помощ.


Чет Май 19, 2011 10:03 am
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Най-обикновено ECU. От София ли си?

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Чет Май 19, 2011 10:34 am
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Да


Чет Май 19, 2011 10:37 am
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Празниците съм си в София. Може да измислим нещо и да я преслушаме. Живея в Надежда 3

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Чет Май 19, 2011 10:53 am
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Добре. А случайно да имаш осцилоскоп за ламбда сондата, макар че предвид километрите на колата вероятно е заминала вече. Прати ми телефон да се свържем.


Чет Май 19, 2011 10:57 am
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Имам и осцилоскоп. Харча може да е от сондата, но играта в оборотите не е от нея. Телефона ти го пращам на лично.

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Чет Май 19, 2011 12:45 pm
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Големи благодарности на Ferrari за памощта. Смених датчика и нещата се оправиха до голяма степен. Проблемът с потеглянето за жалост остана. Чудя се дали записаната грешка оказва влияние на работата на ECU-то, след като датчика вече е сменен и трябва ли да търся начин да я изчистя?


Съб Май 21, 2011 9:32 pm
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Ако не се появи нова грешка запаметените ще се изчистят след определен брой чисти паления (без грешки). Замислям се от какво може да е това заглъхване при потегляне от място.

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Съб Май 21, 2011 10:24 pm
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Следващото в списъка ще е да намеря осцилоскоп за ламбда сондата. Може би вече е на края на живота си и да е станала "по-мързелива", знам ли.


Нед Май 22, 2011 10:21 am
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Със сигурност не е от нея. Може да пуснем моя осцилоскоп, но измерването с тестера е по-прецизно. Мързеливата сонда оказва влияние на преходните режими. Например при нуждата от рязко ускоряване. Ако искаш откачи куплунга на сондата и покарай без нея. Ускорението ще е по-мудно, но ще ти покаже дали проблема е там. И нещо важно. Имаш ли катализатор?

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Нед Май 22, 2011 1:49 pm
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Имам. Нормално ли е да не светва лампата когато сондата е изключена. Днес намерих втори, неоригинален кабел, който свързва минусовия накрайник на датчика за положението на дроселната клапа. Предполагам, че е дублиращ кабел, направен за да реши някакви проблеми с оригиналния. Беше свързан през бушон. Разкачих го защото на оригиналния кабел имаше минус. Възможно ли е този кабел да е поставен с някаква друга цел? Не можах да го проследя къде влиза в ЕCU-то, но също е минусов.


Нед Май 22, 2011 8:21 pm
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
TPS-а вече може да е причина за мудност при старт от място. Вероятно е решаван проблем с лош контакт и масата е дублирана. TPS-а също може да се проследи с тестера.

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Пон Май 23, 2011 8:23 am
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Днес ще опитам да замеря всички сензори с волтметър според данните в сервизното ръководство. Вчера TPS-а показваше различно съпротивление от указаното, а именно от 800 до 1900 ома вместо от 0 до 1200 ома. Въпреки това волтажа на сигналния кабел се менеше в нормалните граници от 0,15 V до 5 V, като изменението беше линейно и без прескачане. Прочетох ча ECU-то изчислява позицията на дроселовата клапа преди всяко стартиране и предполагам, че известни разлики във волтажа при затворена клапа, дори и да ги има, не са проблем. Започва да ме съмнява стъпковия мотор, но още нямам идея как да го тествам...


Последна промяна jtdtobe на Пон Май 23, 2011 12:03 pm, променена общо 1 път



Пон Май 23, 2011 9:43 am
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
Ще погледна след малко на тестера дали имаше вариант за тест на стъпковия мотор. Ти може да го демонтираш и да видиш много ли играе оста му радиално. Това е белега за започнало разбиване на лагерчетата му.

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Пон Май 23, 2011 11:04 am
Профил ICQ YIM
Кара детска количка
Кара детска количка

Регистриран на: Чет Май 19, 2011 9:28 am
Мнения: 10
UNREAD_POST Re: Проблеми с Мареа 1.6
До тук проверих сензора за налягане и стойността му в покой отговаряше на атмосферното налягане в София, като при подналягане се променяше стабилно. Нямам манометър за подналягане, за да сравня стойностите, за жалост. Разглобих и моторчето, почистих го и го смазах. Не забелязах да се е разбило много, но и нямам референтна точка за да съм сигурен. Стигнах до датчика за температура на антифриза. В ръководството пише, че стъпковия мотор се управлява съобразно данните от "термометъра" до достигане на работна температура, след което го поема датчика за оборотите. При мен продължават проблемите с високите обороти до загряване, така че това ми е следващия заподозрян. При външна температура под 20 градуса съпротивлението, което измерих е под 2 килоома. Това, обаче според книгите отговаря на около 40 градуса. Сега го замразявам в камерата на хладилника и би трябвало да отчете 30 КОма при -20. Имаш ли спомен дали сме гледали температурата на компютъра?


Пон Май 23, 2011 12:17 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Иди на:  
cron


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg