Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:29 pm


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Смяна на задни спирачни дискове и накладки на Фиат Купе 
Автор Съобщение
UNREAD_POST Смяна на задни спирачни дискове и накладки на Фиат Купе
Необходими инструменти:
Звезда-12, звезда 17, звезда 11, ключе 16, клещи, широка отверка, чукче.

Днес си смених задните дискове и се сблъснах с особености, които не бях срещал на предишни коли.
Значи, първо развивате леко болтовете на двете задни гуми, вдигате колата на крик, по-добре по-отзад от едната страна като не забравяте да се подсигурите с дървено трупче, гумата с джантата или каквото там можете да подложите под колата, в случай, че крика изпусне по някаква причина!!! Това е важно за безопасността!!! После подложете нещо пред предните две колела, защото колата остава само на скорост, без да дърпате ръчна. След това доразвивате болтовете и махате гумата. Вижда се това-
Изображение
Изображение
Моите дискове бяха преминали границата от 9,2мм(нови са 11мм) а и бяха силно набраздени. Спирачния апарат е захванат за скобата, която е захваната с два болта към моста, вертикално-
Изображение
Изображение
Изображение
Първо обаче с клещи се маха скобата на жилото на ръчната спирачка и се откача жилото от спирачния апарат-
Изображение
Изображение
След това се развиват споменатите болтове, като за да развиете спирачния апарат от скобата трябва да се държи контрагайката. След развиване на болтовете на спирачния апарат остава скобата, на която се държат накладките-

Развийте и нейните два болта и тя е освободена. Накладките падат свободно. Сега за да махнете диска трябва просто със звезда 12 да отвиете двата фиксиращи болта-
Изображение
Изображение
Махате фланеца на опорната повърхнина-
Изображение
остава само да махнете диска от главината. Може да е заседнал здраво, затова ако е необходимо с почукване и въртене от вътрешната страна по диска го изкарайте от главината. Следва поставянето на новия диск,който е добре да бъде почистен предварително с обезмаслител-
Изображение
По обратния ред завийте диска за главината с фиксиращите болтове. След това сложете първо скобата на накладките-
Изображение
Ей сега следва най-трудната част. Трябва да се върне спирачния цилиндър в изходно положение, за да може да се сложат новите накладки на дисковете. Понеже ръчната спирачка е на общ корпус, цилиндърчето има по-особена форма в челната си повърхнина-
Изображение
Изображение
Сега, за да до приберете не помага никакъв лост, чук или какъвто и да е натиск. Има специален дорник(приспособление) за да се завърти цилиндъра по посока на часовниковата стрелка. Аз обаче е ясно, че нямам приспособление и за да се завърти цилиндъра използвах широка отверка. Иска се обаче доста сила, върти се наистина трудно така. Ако не се върти изобщо се налага да се освободи пробката за обезвъздушаване на спирачките-
Изображение
Обаче после трябва да се провери за да няма въздух! Друга тънкост, когато цилиндърчето се прибере, трябва разстоянието между издатъците по челната повърхнина да съвпадне с пъпката на накладките. Това е важно, защото иначе ще легне цилиндърчето лоше върху външната накладка и тя ще се износи едностранно. Така бяха сложени моите накладки и то в сервиза на Фиат! След това се поставят накладките на скобата(държача)им, не могат да се объркат лява и дясна, защото си имат профил, който наопаки не влиза-
Изображение
Слага се спирачния апарат върху накладките, става леско ако сте прибрали цилиндърчето. По обратния ред се слагат болтовете. Болтовете по принцип се сменят, защото са направени да не се саморазвиват-
Изображение
След това се постава фланеца на диска и се притяга с фиксиращите болтове. Закачате жилото на ръчната спирачка, с клещи се "нанизва"на място, фиксира се със скобичката си. Проверява се обезвъздушаването на спирачките. Проверява се ръчната. Проверете дали се върти свободно диска между накладките, без да е стегнато. Слагате обратно колелото, пускате крика и същата операция се повтаря на другото колело. Радвате се на новите си дискове!
П.С. Леки вариации може да има според модификацията
Изображение


Последна промяна me_to_u на Пет Мар 03, 2006 6:52 pm, променена общо 1 път



Нед Фев 19, 2006 8:17 pm
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:14 am
Мнения: 667
Местоположение: Божурище
UNREAD_POST 
Полезно инфо,само бих те помолил да споменещш цената на дисковете и надладките защото като гледам майче са същите кат на Пунто ГТ :roll:

_________________
_______________________________________
0885261834


Пон Фев 20, 2006 1:33 am
Профил ICQ WWW
UNREAD_POST 
Аз мисля, че моите отпред са такива


Пон Фев 20, 2006 1:45 am
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:14 am
Мнения: 667
Местоположение: Божурище
UNREAD_POST 
Mitko написа:
Аз мисля, че моите отпред са такива

240мм???
Не си ли с 257 невентилирани отпреде :?

_________________
_______________________________________
0885261834


Пон Фев 20, 2006 2:29 am
Профил ICQ WWW
UNREAD_POST 
Selqatin написа:
Mitko написа:
Аз мисля, че моите отпред са такива

240мм???
Не си ли с 257 невентилирани отпреде :?


Същите като на Tipo TD


Пон Фев 20, 2006 2:37 am
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:14 am
Мнения: 667
Местоположение: Божурище
UNREAD_POST 
Mitko написа:
Същите като на Tipo TD

Значи са 257мм,то 240мм се слагат на 1,1 и 1,4,ма аз съм виждал и темпра 1,6 с 240мм :shock:
ПС.иначе инфото е много полезно :wink: скоро ще сменям задния мост и ще снимам да пусна подобна тема :wink:

_________________
_______________________________________
0885261834


Пон Фев 20, 2006 10:40 am
Профил ICQ WWW
UNREAD_POST 
Моите задни дискове са 240 мм. Цена 50лв. :wink:


Пон Фев 20, 2006 4:54 pm
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Пон Май 23, 2005 4:18 pm
Мнения: 1403
Местоположение: пловдив
UNREAD_POST 
браво, много добре описано но искам само да вметна, че е добре също да се обърне внимание на водачите на спирачния апарат - в смисъл че е добре да бъдат смазани с малко грес ако е необходимо, при мен се беше заварил единия водач от ръжда, а маншончето си беше здраво

_________________
TEMPRA 1.8 SW.SLX
UNO 1.0 FIRE
Изображение


Пон Фев 20, 2006 7:15 pm
Профил
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 11:04 am
Мнения: 567
Местоположение: Карлово
UNREAD_POST 
me_to_u написа:
Моите задни дискове са 240 мм. Цена 50лв. :wink:

А случайно да знаеш какви пари са предните?


Вто Фев 21, 2006 8:14 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Пет Ное 27, 2009 12:17 pm
Мнения: 68
UNREAD_POST Re: Смяна на задни спирачни дискове и накладки на Фиат Купе
ФИАТ почти никога не си сменят частите,моето типо го карам с дицкоже от пунто:)главината ми от дясно е от алфа33

_________________
Изображение


Съб Ное 28, 2009 10:49 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg