Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:32 pm


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
СЕДАЛКА „РАЗБИРА” ДАЛИ ВОДАЧА СПИ 
Автор Съобщение
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 04, 2006 2:12 pm
Мнения: 624
Местоположение: Стара Загора
UNREAD_POST СЕДАЛКА „РАЗБИРА” ДАЛИ ВОДАЧА СПИ
Японски конструктори са разработили седалка за автомобил, която може да „разбере" кога водачът заспива.

Подобна живото-спасяваща технология може да стане задължителна част от автомобила в не дотам далечно бъдеще. В седалката са вградени няколко сензора за натиск, както и такива, които могат да разкрият промени в пулса и дишането, типични за човек изпадащ в сън.

За разлика от предишни концепции, които изискваха водъчът да закачи към тялото си няколко електрода, в този случай това не е нужно. Японските учени твърдят, че „умната" седалка работи дори и тогава, когато шофьорът е с дебели дрехи.

Сега се работи върху механизъм, който да събужда водача, като алармата ще бъде тествана скоро. Според създателите на „умната" седалка тя ще влезе в серийно производство най-рано след 4-5 години.

/automediapro.com

_________________
FIAT - TIPO 2.0i


Пет Мар 09, 2007 4:47 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 28, 2007 12:45 am
Мнения: 147
Местоположение: Плевен
UNREAD_POST 
Това за заспиването не бях го изпитвал но вчера на връщане от германия на два пъти ми се случи да изключвам за секунда и извендаж се сепвах направо се ужасих не го усетих като заспиване явно умората наделява и беше наложително спането както и направих. Та това е голям + но при събуждането идва проблема със сепването при което завиваш по рязко и може да стане гафа по скоро трябва да изключва запалването.


Пет Мар 09, 2007 5:35 pm
Профил ICQ WWW
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 10:32 am
Мнения: 320
UNREAD_POST 
:shock:


Последна промяна morg на Пон Мар 26, 2007 4:43 pm, променена общо 1 път



Пет Мар 09, 2007 7:42 pm
Профил
Кара детска количка
Кара детска количка
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 07, 2007 8:01 pm
Мнения: 9
Местоположение: Пловдив 05 Южен
UNREAD_POST 
Според мен това е супер.Стига това да стани реялност .Защото това е много голям проблем;Стават много големи трагедей. Познавам хора който го преживяха.


Пон Мар 19, 2007 8:23 pm
Профил
Кара балканче
Кара балканче
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 4:51 pm
Мнения: 41
Местоположение: Провадия
UNREAD_POST 
morg написа:
разправяли са ми, че в щатите слагат специални бабуни край пътя - ако човек заспи и тръгне да излиза от шосето - друсането го буди ...


С нашите пътища това е напълно излишно, ние сме свикнали с друсането... :mrgreen:

_________________
FIAT Marea 1.8 16V ELX


Вто Мар 20, 2007 11:52 am
Профил
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 10:32 am
Мнения: 320
UNREAD_POST 
:shock:


Последна промяна morg на Пон Мар 26, 2007 4:46 pm, променена общо 1 път



Вто Мар 20, 2007 3:49 pm
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 12, 2007 12:36 am
Мнения: 3
Местоположение: София 21 Нови Искър
UNREAD_POST 
borko_box написа:
Според мен това е супер.Стига това да стани реялност .Защото това е много голям проблем;Стават много големи трагедей. Познавам хора който го преживяха.


Не е само там. Мисля, че и в Италия по магистралите го има това. Просто по разделителните линии на магистралата има от тези малките копчета да ги нареча :) - метално и изпускайки правилната треактория и преминавайки линията се раздрусва колата.
Такива се сещам у нас само на околовръстното на София - източна дъга, преди началото на широката част (като се движа на юг)

_________________
Заглежда се по една Брава ... даже вече си я капарира :) :) :)


Вто Мар 20, 2007 4:34 pm
Профил
Член на клуба
Член на клуба
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 15, 2005 2:31 pm
Мнения: 206
Местоположение: София + Кройдън (в Лондон)
UNREAD_POST 
И в Англия ги има почти навсякъде тези ленти които раздрусват автомобила. В средната лента са тези метални "копчета" както ги нарича колегата, които имат светлоотразител в тях и през нощта ти се струва все едно че караш по самолетна писта с лампичките в средата на пистата. Крайната лента пък, вдясно до банкета е от дебел пласт боя в която има напречни нарези. Когато стъпиш върху тази лента се чува много характерен бръм. Имат и още една интересна маркировка - по пътищата с по-висока разрешена скорост, когато наближаваш кръгово или светофар, а понякога и преди опасни завои, на пътя има напречни ленти - жълти или червени, които са леко повдигнати, като бабуни, но съвсем малки. По-малко от сантиметър са високи и мисля че са от дебела боя. Също издават характерен шум, не толкова да те събудят, колкото да ти привлекат вниманието ако си се разсеял, че наближаваш потенциално опасен пътен възел.

_________________
Минимум електроника в колата = максимум възможности за "направи си сам" подобрения.
(Безвъзвратно изгубено) Tipo 1.4 карбуратор 250 000km без ремонт на двигателя (значи скоро му беше време).


Съб Авг 18, 2007 11:01 am
Профил ICQ WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg