Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:04 pm


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Имам проблем със спирачната система 
Автор Съобщение
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 1:50 am
Мнения: 124
Местоположение: Пловдив
UNREAD_POST Имам проблем със спирачната система
Здравейте колеги,имам аз едно фиатче Tipo '96 1,4i.e. и имам проблем със спирачната система - колата спира доста зле,при много рязко натискане на педала,колкото може хващат леко само предните гуми.
Като за начало като при всеки стар автомобил,който не е каран известно време,почнах с обезвъздушаване - от едното задно и двете предни колела наистина излезе въздух,отзад доста.След тази процедура пробвах спирачките на леко оронен асфалт,че е без номера и ме е страх да я изкарвам в трафик-глупаво е.Спирачките сега държава много добре,но само отпред,на едно плочки оставих доста злобни следи,три пъти по дълги на едното колело,но колата не носеше и предположих,че и там е имало може би прах или пясък малко и не блокират колелата равномерно.При всички тия проби обаче задните дори леко не блокираха,ама мъничко даже.
Реших да пробвам при движение назад,за да може при първоначалното натискате,колата да стане по тежка отзад,заради центробежните сили,но уви-отново безрезултатно,преднуте гуми сурнаха като луди,задните не хванаха.
След малко умуване реших,че са накладните на задните спирачки(челюсти май би трябвало да се наричат при барабанните) са износени,макар ръчната да е доста добра,но все пак това не е показател.
Тук опрях на камък - като заварени са,нямат вадене,днес ще пробвам пак,като опитам да отхлабя докрай ръчната отдолу,че вчера нямах време.
Проблемът обаче е по-фрапиращ - след пробите прибрах колата в гаража и след няколко часа баща ми реши и той да я пробва и - ИЗНЕНАДА - предните спирачки отново работиха като преди и дори на уронен афвалт с пясък и камъчета,едва блокираха - теч на спирачна течност няма!
Та въпросът ми е - от какво пък са се прецакали спирачките наново(отпред)?
Сервото дава признаци,че работи - при обезвъздушаването при помпане оборотите на двигателя се вдигат при всяко натискане и падат при всяко задържане долу.При натиск в дижение педалът не е нито много твърд,нито много мек,май си е нормален.
Изчетох май всички теми тук,където се говори за подобни проблеми,не само при тоя модел,но не стигнах до никакви изводи.Кантарчето отзад може да е развалено и от това да не работят задните спирачки,но защо пък да се скапват предните?Имат феродо,износено,но е над 6-7мм според мен,та става още(макар това да не влияе при теста през няколко часа).Давайте идеи,че аз оставам безидеен,много са калпави тези спирачки - напоследък карам все едно Mondeo TDI '99 и какво да ви кажа,то има ABS и пак спира много бързо-колата е огромна,дисковете са малки,особено отзад,но системата си работи добре и при същия тоя тест спира просто мигновено.
Какво да го правя това фиатче - как да разбера кое звено му куца по системата - Спирачна помпа,серво и т.н.?
Мисля днес да лашна буталцата на предните накладни и на задните ако мога да отворя барабаните и да ги раздвижа и тях,но ако имате идеи за тестове казвайте.Това кантарче и то как се проверява - не ми се кара без такова,пък не знам дали има нужда от ново,къде се и намире,че не съм го забелязал.

Зная,че изписах доста,но гледам да съм максмалкно обстоятелствен,та да стане ясно какви са проблемите и какъв съвет търся.Предварително благодаря ;)


Чет Сеп 20, 2007 11:54 am
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 1:50 am
Мнения: 124
Местоположение: Пловдив
UNREAD_POST 
Днес смених задните накладки и задната дясна гума спира,но лявата не.
Слалих я пак,регулирах накладките така,че едвам вкарах барабана и пак нищо - резултат няма.работи само дясната.
Дори така обаче,макар да ковят вече три от колевата и сервото да работи,колата все пак не спира добре,няма го това заковаване,което като завиеш педала додолу и да хвръкнеш през прозореца ако си без колан.
За протокола - спирачките на тия фиати за пълен боклук,не ми е ясно как иначе са се скапали за толкова време.
Все пак ако някои има идеи ще съм благодарен за малко помощ - по сервизи не знам има ли смисъл да се ходи при положение,че не знаеш кой маистор е майстор и кой е малоумник...


Чет Сеп 20, 2007 7:34 pm
Профил
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Пет Дек 01, 2006 6:42 pm
Мнения: 270
Местоположение: София 15 Младост
UNREAD_POST 
Колега,карай от по-простото към по-сложното.Първо си виж всичките накладки и дисковете.След това спирачните маркучета.Частите са евтини и ако имаш съмнения-сменяй.Спирачната течност се сменя на 2 години-смени я.Вдигни колата отпред и си вземи някой да натиска педала.Гледай какво става с лявото и с дясното колело.Ако не стиска диска,значи имаш блокирало бутало.Раздвижи го.Водачите на супортите също трябва да се движат свободно.Ако стисне и не върне,имаш въздух в системата-изключваме раздути маркучета,нали си ги проверил.След това отзад-същото,само имай предвид и кантарчето.Заради него усилието на педала ще е доста по-голямо.Трябват си двама човека.Ако не ти се разправя,иди в сервиз-само че там може да те направят на маймуна и да не ти свършат работа.Успех. П.С.Само за протокола-аз съм сменил 8 италиански коли за 10 години и не съм имал проблеми със спирачките на нито една от тях.Веднъж ми се беше откъснала задна накладка от желязото и това е.

_________________
FIAT PUNTO JTD LANCIA CAPA 200020V


Чет Сеп 20, 2007 10:45 pm
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:31 pm
Мнения: 5921
Местоположение: София 13 Надежда
UNREAD_POST 
За отзад няма какво толкова да е куцо. Провери наистина кантарчето и обтегачите на спирачните челюсти. Ако тез две неща са ОК остава спирачната помпа. Както каза колегата провери и на ръка дали свободно движат буталцата в спирачните цилиндри.

_________________
Семейният бутик
The Family Boutique


Чет Сеп 20, 2007 10:55 pm
Профил ICQ YIM
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 1:50 am
Мнения: 124
Местоположение: Пловдив
UNREAD_POST 
Такааа....значи....за кантарчето - не знам как да го проверя точно,разбрах от една от темите,че е на много лошо място,някъде над задния мост,там има сравнително точно описание,но аз от един бърз поглед днес,при тези атмосферни условия(мрачно си беше) и само с подвижна крушка не го видях - утре мисля да слизам пак в канала и да го търся,но четох и,че може да трябва да се сваля резервоара,което малко си ме притеснява как ще стане и доколко е трудно.
Сега за маркучите,не съм ги проверявал специално по цялата дължина,но краищата ми изглеждат в норма(тези,които са близо до гумите) Иначе отново от бърз поглед,по цялата им дължина,отдолу под купето,пак си изглеждт добре.
За буталцата в спирачните цилиндри мисля,че са си добре,защото при смяната на накладките ги движих сравнително с малко усилие и в двете посоки(от двете страни) и на двете колела.Отпред не съм пробвал да ги лашвам с отверка или щaнга,но като цяло работят добре,т.е. - коват,макар и не мигновено и много здраво и да иска да се натисне педала докрай.Утре ще видя дали лашването ще свърши работа и ще пиша.
Колкото до евтините части - ориентирайте ме какво значи евтини моля ви.Например цената на спирачните маркучи,на помпата,на кантарчето,на сервото(макар за него да мисля,че не е проблемно).Някъде бяха писали цена за кантарче 100-120 лева,което за такъм малък елемент ми се вижда скъпичко,предвид предназначението.
Иначе за отзад накладките(челюстите) ги купих за 33лева,марка FERODO (Premium),за които тук четох,че били добри маркови накладки,пък и са по-скъпият с случая вариант.
Баща ми смята,че е възможно някъде по пътя да е запушен маркуча до задното ляво колело,защото само то не блокира въобще,както писах.Мислите ли,че е възможно и ако да,как да разбера дали да го сменя от кантарчето до колелото или от помпата до кантара и оттам до колелото също.Метода проба - грешка ми идва на ум,но колко ли солено ще ми легне,ако примерно пробвам да сменя първо късите маркучи..
И последно - кое наричате обтегачи на спирачните челюсти - автоматично регулируемата планка с пилка и гаика,която се намира между двете накладки,над лагера,или нещо друго?И какво са водачите на супортите?
Предварително благодаря! :roll:


Пет Сеп 21, 2007 12:32 am
Профил
UNREAD_POST 
Цената на спирачните маркучи е 12лв. При запушен маркуч по-често се наблюдава обратния ефект-колелото спира и не може да отпусне, в следствие на което барабана силно се загрява. Възможно е все пак да е от маркуч, така че смени поне на колелото, което не спира добре. 12 лв. къде не отишли.


Пет Сеп 21, 2007 12:37 am
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 1:50 am
Мнения: 124
Местоположение: Пловдив
UNREAD_POST 
Ами за маркуч не знам - тях баща ми реши да ги оглежда и нищо не забеляза нередно(отвън - напуквания,раздувания и т.н.).Иначе сменихме спирачния цилиндър на заднто ляво колело,което беше проблемного,защото след пробите беше започнало да пуска спирачна течност и явно му бе дошло времето,но след смяната пак нямаше резултат.
Тогава вече решихме да го видим тоя какнтар кво е и що е - механизма,който го движи беше клеясал и не работеше - пръскахме го с антикорозионен спрей и го чистихме,но е зле...сега е застопорен така,че задните спирачки ковят и при първа възможност ще се пробваме да го оправим,че така някъде да не се завъртя на някой завой.
Като цяло обаче все още не съм много доволен от тия спирачки-пилят гумите,но искат голямо усилие,а сервото си е изправно според тестовете....не знам,може би очаквам прекалено много от тия спирачки на малолитражка,ама все пак нали трябва точно те да са винаги изправни и да държат яко.Ще му мисля...
Иначе колеги,не това е единственотоо оплакване,колата като я гледам,още не см почнал да я карам,ама като я форсирах 1-2 пъти повечко,1 път до към 5000 оборота и започна да пуши бяло с леко синкав оттенък-значи гори масълце....компресията е 10....абе...говорим за много запазен видимо автомобил,който върви много прилично и е на 158000км(мисля реални,понеже колате не сме я купували от българия и не от търговец),но все пак вече е износен...
Естествено има и леки течове на масло,но те са търпими,говорим за сълзене,съвсем леко в сравнение с някои неща,които съм виждал.
Благодаря на отзовалите се,ако имате някъкви съвети още-давайте ги ;)
Успех и безаварийно шофиране!


Нед Сеп 23, 2007 1:43 am
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Сря Окт 25, 2006 7:56 pm
Мнения: 132
Местоположение: София 02 Красно Село
UNREAD_POST 
Ами както писах и на един друг колега това задното дето не държи: бих му откачил тръбичката от цилиндъра и запушване на ръка, после баща ти натиска първо леко и плавно и гледаш дали има налягане да ти бута пръста. После може и по-силно трябва да те залее яко с течност ако не е така то сменяй маркуч или тръбички - нещо е запушено :wink: това че е малолитражно не е фактор да не държат :!: Само барабаните и дисковете може да са по-малки от на по-мощните братя. Иначе налягането на маслото е същото.

_________________
Fiat Tipo 1.6 DOHC


Нед Сеп 23, 2007 11:47 pm
Профил ICQ
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 1:50 am
Мнения: 124
Местоположение: Пловдив
UNREAD_POST 
Ще трябва да се заиграя допълнително,че сега регулатора(кантарчето) е застопорен в едно положение.
Иначе налягане си има според мен,защото при обезвъздушаване бая яко пръска,пък и със застопорен регулатор ковят - явно отзад проблема ще се разреши с нова пружина на регулатора.
Отпред пак ковят,но не съм мнго доволен - ще си играя и с тях,все пак това са спирачки,няколко пъти може дда ти потрябват в екстремна ситуация и тогава точно да не ти свършат работа.
Иначе днес за пръв път я карах в трафик,доста злобен трафик при това и на няколко пъти ми се наложи да натискам здраво спирачките-колата спира,но иска усилие на педала,нещо което мисля е нелогично при серво,пък то уж не дава признаци да не работи...
Абе май съм свикнал на прекалено хубав автомобил и ся тоя ми се вижда барачка като го сравнявам :D


Пон Сеп 24, 2007 9:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg