Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:20 pm


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Лампата за ABS свети периодично 
Автор Съобщение
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 15, 2005 4:11 pm
Мнения: 674
Местоположение: София, Илинден
UNREAD_POST Лампата за ABS свети периодично
От няколко месеца карам Брава 1.8 ELX. От седмица-две периодично лампата за ABS остава да свети след като стартирам двигателя. В други случаи си угасва нормално. При това, когато свети, ABS наистина не работи (пробвал съм - рязко спиране - колелата блокират), когато е угаснала - работи.
Понякога, след като е угаснала при запалването, светва в движение и ABS пак не работи. Отначало помислих, че е от вибрациите, но след това на няколко пъти се случи да светне и когато колата работи на място.
Проверих предпазителите (да не би някой да не прави добър контакт) - видимо са наред.
Дайте акъл каква може да е причината или поне къде да я търся.


Съб Окт 15, 2005 4:49 pm
Профил ICQ
UNREAD_POST 
Може някой датчик да се базика... Моят съвет е да идеш на диагностика, компютъра всичко ще си каже, а за място... във Вантотрейд например. Имай пред вид, че същата лампа свети, когато заминават накладките, както и когато ръчната е дръпната. Ти си установил, че е от ABS-a, но аз да си кажа все пак :)


Съб Окт 15, 2005 6:16 pm
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 15, 2005 4:11 pm
Мнения: 674
Местоположение: София, Илинден
UNREAD_POST 
Разбира се, че е възможно да е датчик. Въпросът е дали дефектира или е зацапан например (ако някой е имал подобен случай - да сподели).
Колкото до лампите - за спирачките си има отделна (червена - тя свети при издърпана ръчна, тази за ABS е жълта с надпис ABS).
Имам чувството, че е нещо елементарно (зацапване, лош контакт или нещо подобно) - затова и питам. Иначе, ако никой не хвърли светлина по въпроса, накрая пак ще се изваждат парички в сервиз...


Съб Окт 15, 2005 6:44 pm
Профил ICQ
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Пон Май 23, 2005 4:18 pm
Мнения: 1403
Местоположение: пловдив
UNREAD_POST 
Pecho написа:
Разбира се, че е възможно да е датчик. Въпросът е дали дефектира или е зацапан например (ако някой е имал подобен случай - да сподели).
Колкото до лампите - за спирачките си има отделна (червена - тя свети при издърпана ръчна, тази за ABS е жълта с надпис ABS).
Имам чувството, че е нещо елементарно (зацапване, лош контакт или нещо подобно) - затова и питам. Иначе, ако никой не хвърли светлина по въпроса, накрая пак ще се изваждат парички в сервиз...

99% е зацапване или лош контакт на буксите въпроса е да установиш кой датчик се базика

_________________
TEMPRA 1.8 SW.SLX
UNO 1.0 FIRE
Изображение


Съб Окт 15, 2005 7:32 pm
Профил
Фиат фанатик
Фиат фанатик
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 1:51 pm
Мнения: 838
Местоположение: София,Люлин
UNREAD_POST 
Pecho написа:
Разбира се, че е възможно да е датчик. Въпросът е дали дефектира или е зацапан например (ако някой е имал подобен случай - да сподели).
Колкото до лампите - за спирачките си има отделна (червена - тя свети при издърпана ръчна, тази за ABS е жълта с надпис ABS).
Имам чувството, че е нещо елементарно (зацапване, лош контакт или нещо подобно) - затова и питам. Иначе, ако никой не хвърли светлина по въпроса, накрая пак ще се изваждат парички в сервиз...


имах същият проблем ,защото там за да ми натегнат нещо ремъка ми свалиха предна лява гума .и abs светеше,но си и работеше де .на мене отначало м инаправи впечатление че се включва лампичката ,когато темп.на водата мине полвината.оказа се че не са закачили датчика и затова е така .но вече не знам ако свети продължително и не му се обръща внимание дали няма да доведе до друга беля .


Съб Окт 15, 2005 8:53 pm
Профил
UNREAD_POST 
Странна работа... аз нямам жълта лампа за ABS-a.... Светва ли, като дадете на контакт в началото?


Нед Окт 16, 2005 12:35 am
Кара балканче
Кара балканче

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 2:05 pm
Мнения: 40
Местоположение: София
UNREAD_POST 
аз карам също такава Брава 18 ЕЛХ, и никога не съм я виждал да ми светжа тая лампа, проблем ли е това ?? :?


Нед Окт 16, 2005 1:31 am
Профил
Напреднал шофьор на Фиатка
Напреднал шофьор на Фиатка
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 7:52 pm
Мнения: 431
Местоположение: София 19 Люлин
UNREAD_POST 
трябва да светне като дадеш контакт и ако всичко е наред след няколко секунди да загасне

_________________
Fiat Bravo GT
Изображение


Нед Окт 16, 2005 1:58 pm
Профил
UNREAD_POST 
Аз си знам проблема в моят АВS и знам, че не работи. Странното е, че никога не ми светва жълт сигнал... Като я подкарам и след малко ми светва червената лампа за спирачките...


Нед Окт 16, 2005 2:05 pm
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 15, 2005 4:11 pm
Мнения: 674
Местоположение: София, Илинден
UNREAD_POST 
Vladim написа:
Странна работа... аз нямам жълта лампа за ABS-a.... Светва ли, като дадете на контакт в началото?

Milko написа:
аз карам също такава Брава 18 ЕЛХ, и никога не съм я виждал да ми светжа тая лампа, проблем ли е това ?? :?

Както казва Иво, нормално когато се даде контакт лампата за ABS светва и след няколко секунди угасва. Ето я къде се намира (дясната, лявата е за спирачките):


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.


Нед Окт 16, 2005 6:13 pm
Профил ICQ
Член на клуба
Член на клуба
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 04, 2004 3:34 pm
Мнения: 743
Местоположение: София 11 Красна Поляна
UNREAD_POST 
Vladim написа:
Аз си знам проблема в моят АВS и знам, че не работи. Странното е, че никога не ми светва жълт сигнал... Като я подкарам и след малко ми светва червената лампа за спирачките...


Когато ти светне червената лампа за спирачките една от възможностите е износени накладки. При мен светеше заради задните. Също провери нивото на течността за спирачките.

_________________
Alfa 156 SW 2.4 JTD
Fiat Brava 1.6 16V
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
www.locksmith-bg.com


Нед Окт 16, 2005 6:16 pm
Профил ICQ
UNREAD_POST 
Течността е ОК, но се чудя защо нямам такава лампа... трябва да видя дали някой не я е изскубнал :) По принцип моето табло е с кръгли циферблати, а не, като това на снимката. Демек колата е след face lift-а правена (или както там се нарича upgrade-a) :)


Нед Окт 16, 2005 6:31 pm
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 4:05 pm
Мнения: 155
Местоположение: София
UNREAD_POST Re: Лампата за ABS свети периодично
Pecho написа:
От няколко месеца карам Брава 1.8 ELX. От седмица-две периодично лампата за ABS остава да свети след като стартирам двигателя. В други случаи си угасва нормално. При това, когато свети, ABS наистина не работи (пробвал съм - рязко спиране - колелата блокират), когато е угаснала - работи.
Понякога, след като е угаснала при запалването, светва в движение и ABS пак не работи. Отначало помислих, че е от вибрациите, но след това на няколко пъти се случи да светне и когато колата работи на място.
Проверих предпазителите (да не би някой да не прави добър контакт) - видимо са наред.
Дайте акъл каква може да е причината или поне къде да я търся.


Мисля, че релето за ABS-a се намира зад жабката. Като се свали жабката, хубаво е да се притиснат всичките релета, защото те са на куплунги и не е трудно да се разместят.
Също така е важно да обърнеш внимание да не би да работи моторчето на ABS-a когато ти свети лампата, защото има случаи, в които релето залепва в положение, в което моторчето работи постоянно, дори и когато е изключен контакта на колата (стане ли така, веднага сваляй бушона на ABS-a). Това е много опасно и може да доведе до изгаряне на моторчето, или до пожар дори.
Имам един отделен от темата въпрос - като гледам снимката на таблото ти, стрелката за температурата на двигателя постоянно на едно положение ли ти стои, или когато караш в задръстванията се качва до средата, а после при нормално каране без спиране спада малко температурата?

_________________
Fiat Marea 1.8, 113 к.с., 1996 г.


Пон Окт 17, 2005 10:50 am
Профил
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 15, 2005 4:11 pm
Мнения: 674
Местоположение: София, Илинден
UNREAD_POST Re: Лампата за ABS свети периодично
IvoMarea написа:
Имам един отделен от темата въпрос - като гледам снимката на таблото ти, стрелката за температурата на двигателя постоянно на едно положение ли ти стои, или когато караш в задръстванията се качва до средата, а после при нормално каране без спиране спада малко температурата?

В задръстванията стрелката мръдва малко нагоре (горе-долу както е на снимката, но от другата страна на делението) и след това при нормално движение се връща пак в това положение. Откакто смених термостата (загряваше бавно и разходът не падаше под 13-14 л./100 км градско!), държи по-стабилно термературата.
Благодаря за съвета.


Пон Окт 17, 2005 11:14 am
Профил ICQ
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 15, 2005 4:11 pm
Мнения: 674
Местоположение: София, Илинден
UNREAD_POST 
След като изчетох сума постове във форума на BOO, в които като причина за светенето на лампата за ABS се сочеха зацапани датчици, реших да използвам хубавото време и да проверя нещата на практика.

Накратко - вероятността това да е причината е минимална. Заради конструкцията (а и заради принципа на работа) според мен датчиците трудно могат да се зацапат до такава степен, че да предизвикат отказ на ABS. Евентуално е възможно да се влоши сигналът от тях и по-специално от датчиците на задните колела - те са вътре в барабана и съответно по тях полепва прах от феродото и метални частици от барабана. Предните са открити и макар да са по-податливи на зацапване, това едва ли има значение (предполага се, че калта няма магнитни свойства).

Е, лампата пак си свети отвреме-навреме, но след почистването на датчиците и колелата, имам чувството, че ABS работи (когато работи) по-стабилно. В смисъл - преди, когато се движех по неравен път (и особено при малки неравности, предизвикващи вибрации на колелата във вертикална посока) и натиснех спирачката се чуваше как ABS се задейства (по няколко импулса). Сега вече не е така. Отдавам го на подобрен сигнал от датчиците (или се залъгвам, че не съм клечал 2 часа напразно около Бравата...).

Последвах и съвета на Иво - прегледах релетата и предпазителите зад жабката (межу другото се оказа, че може и да не се сваля - има си вратичка). На място си бяха и абсолютно чисти...

Така че идеите ми се изчерпаха и явно ще трябва да се ходи на диагностика. Yellow_Flash_Colorz_PDT_22


Пон Окт 31, 2005 12:05 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg