Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:10 am


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Идея за малко икономиика на газ 
Автор Съобщение
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Вто Сеп 13, 2005 8:33 pm
Мнения: 310
Местоположение: Велико Търново
UNREAD_POST Идея за малко икономиика на газ
Преди много години беше хит при карбураторите устроиствата за принудителен празен ход-една проста системка се грижеше да затваря вентила за празен ход на карбуратора когато дроселовата клапа е затоврена напълно а оборотите на мотора са над 1500 - 2000 оборота /когато използваме двигателя като спирачка/. Мисля да пробвам същата идея само че вместо вентила на карбуратора да изключвам вентила на изпрителя /при електрическите изпарители, предполагам че може да се реализира и при вакуумните - с електромагнитен вентил да се спира вакуума/ . При инжекционите може да се ползва сигнал от дюзите и с проста схемичка да се спира вентила на газта когато дюзите не работят. Ако някои разполага с повечко свободно време и желание може да развие идеята и да провери дали има осезаем ефект


Сря Апр 12, 2006 7:07 pm
Профил ICQ YIM
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 12:27 pm
Мнения: 163
Местоположение: Стара Загора
UNREAD_POST 
Ами мисля че няма нужда да мислиш и правиш подобно нещо,защото самия принцип на работа на изпарителя е такъв че при затворена дроселна клапа да не пуска газ.И на ваккумните и на електрическите. :mrgreen:

_________________
125s/1600ccm/100ps


Сря Апр 12, 2006 10:09 pm
Профил WWW
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 09, 2005 5:14 pm
Мнения: 733
Местоположение: Русе
UNREAD_POST 
Съгласен съм с колегата. Щом спреш притока на газ ще ти угасне двигателя. Изпарителят няма възможност както при карбуратора да пуска газ за празен ход. Ако искаш да правиш икономия при спускане по дълъг наклон, единствения начин е да изключиш от скорост, а когато ползваш двигателя за спирачка, набутването (с газта) е абсолютно сигурно :cry:

_________________
FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC


Сря Апр 12, 2006 11:23 pm
Профил ICQ
UNREAD_POST 
brat_John написа:
Съгласен съм с колегата. Щом спреш притока на газ ще ти угасне двигателя. Изпарителят няма възможност както при карбуратора да пуска газ за празен ход. Ако искаш да правиш икономия при спускане по дълъг наклон, единствения начин е да изключиш от скорост, а когато ползваш двигателя за спирачка, набутването (с газта) е абсолютно сигурно :cry:


Моя руски газов инжекцион го може този номер, вероятно всички газови инжекциони го могат де, те имитират ЕКУ-то

Над 1200 оборота (оборотите на празен ход на Капа са 650) и температура на антифриза над 52 градуса при принудителен празен ход компютъра на инжекциона спира газта, когато оборотите паднат до 800, пак пуска газта.


Сря Апр 12, 2006 11:42 pm
Фиат маниак
Фиат маниак

Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 7:42 pm
Мнения: 671
Местоположение: Пловдив 04 Северен
UNREAD_POST 
Аз също имам такива идеи. Икономията би трябвало да е чувствителна, особенно при правилно използване на мотора като спирачка. Също би трябвало да се подобри и спирачният момент при спиране с двигателя.
Реализацията обаче е малко под въпрос... ако се спре газта от изпарителя, то остатъчната газ от втората степен ще си постъпва в двигателя още известно време, а точно в момента, когато оборотите паднат и трябва да се подаде газ за да не изгасне двигателя, ще трябва време за ново напълване...
Според мене трябва да се сложи електровентил непосредствено преди смесителната плочка. Изискванията към този вентил са малко странни - не е нужно да уплътнява абсолютно при затворено положение, но за сметка на това трябва да осигурява голямо сечение при отворено състояние - нещо като малка дроселна клапичка с диаметър примерно 10..12мм


Чет Апр 13, 2006 5:45 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 12:27 pm
Мнения: 163
Местоположение: Стара Загора
UNREAD_POST 
brat_John написа:
Съгласен съм с колегата. Щом спреш притока на газ ще ти угасне двигателя. Изпарителят няма възможност както при карбуратора да пуска газ за празен ход. Ако искаш да правиш икономия при спускане по дълъг наклон, единствения начин е да изключиш от скорост, а когато ползваш двигателя за спирачка, набутването (с газта) е абсолютно сигурно :cry:


Нещо не можах да схвана.Ама изпарителя как така да няма възможност да пуска газ на празен ход,ами нали ако няма газ ще гасне колата. Освен това принципа на работа на изпарителя е такъв че не пуска газ когато дросела е затворен.(или пуска толкова малко че по-принцип едвали ще има голяма икономия ако се спира клапана)Та значи,когато има ваккум в предната камера на мембраната(отворен дросел),мембраната се премества напред и по този начин отваря вход и влиза газ която се засмуква от двигателя.А когато дросела се затвори вече няма ваккум и налягането на газта която е в предната камера на мембраната се увеличава, което налягане кара мембраната да се премести в обратна посока и да затвори пътя на идващата газ.(на оста на мембраната има клапан който пуска газта)
И с една дума при връщане на педала на газта на скорост газ към двигателя не постъпва (или влиза мнооого малко),иначе ще се получи огромно налягане в изпариреля.Освен това при ваккумните изпарители има и още една защита.А тя е малкото ваккумче при липса на ваккум там(неработещ мотор) изпарителя не пуска газ,но при въртене на стартер се получава ваккум и изпарителя почва да пуска газ за да запали мотора.При нарастване обаче на този ваккум(малкото маркуче),изпарителя отново спира излизането на газ към мотора.А ваккума там нараства когато е затворен дросела.
П.С. Малко се поувляках :D ,ама дано да сте ме разбрали че толкова пъти написах ваккум :mrgreen:

_________________
125s/1600ccm/100ps


Чет Апр 13, 2006 6:06 pm
Профил WWW
Фиат маниак
Фиат маниак

Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 7:42 pm
Мнения: 671
Местоположение: Пловдив 04 Северен
UNREAD_POST 
FIAT 125s написа:
,ами нали ако няма газ ще гасне колата.


Тук не говорим за обикновенният празен ход, а за т.н. "принудителен празен ход" това е състоянието, когато дроселната клапа е затворена докрай (всъщност винаги има малък процеп през който влиза въздуха за работа на празен ход) но двигателят се върти от инерцията на колата на високи обороти. Тази ситуация се получава, когато се спира с двигател, тоест газта е отпусната, превключваме на по-ниска скорост, оборотите се вдигат рязко, а колата започва да спира. Ясно е, че дори и без гориво, двигателят не може да "изгасне" при тази ситуация. Е, економайзера на празен ход спира горивото, когато педала на газта е отпуснат докрай, но двигателя се върти примерно с над 2500 оборота. Когато оборотите паднат примерно до 2300, подаването на горивото се подновява именно за да не изгасне двигателя.
Консумацията на гориво при принудителен празен ход е доста по-високо от консумацията при обикновенният празен ход, защото оборотите на двигателя са доста по-високи от нормалните за празен ход и дори и през малкият процеп на дроселната клапа се засмуква значително количество горивна смес.


Чет Апр 13, 2006 6:54 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 12:27 pm
Мнения: 163
Местоположение: Стара Загора
UNREAD_POST 
johnfound написа:


Консумацията на гориво при принудителен празен ход е доста по-високо от консумацията при обикновенният празен ход, защото оборотите на двигателя са доста по-високи от нормалните за празен ход и дори и през малкият процеп на дроселната клапа се засмуква значително количество горивна смес.[/quote]

Ами не знам дали наистина е така при бензин,ама гледъл съм на бордови комп. на кола и разхода на празен ход който видях при него е по-голям от колкото на принудителен празен ход???
И все пак при изпарителя особенно при ваккумния няма такъв огромен разход,или пускане на газ когато колата спира на скорост.Много по-умни хора от мен са го измислили изпарителя :D ,и са помислили за всичко!
"- вакуумни - използва се вакуумът на двигателя, който се взема от смукателните колектори. Той задейства вакуумната мембрана на редуктора, а тя от своя страна задейства лостова система с клапанче, което започва да пропуска газ от входа на редуктора (до този момент навътре към редуктора не може да постъпи газ) "


http://www.avtogaz.com/cgi-bin/advice.pl?3

_________________
125s/1600ccm/100ps


Чет Апр 13, 2006 10:48 pm
Профил WWW
Фиат маниак
Фиат маниак

Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 7:42 pm
Мнения: 671
Местоположение: Пловдив 04 Северен
UNREAD_POST 
FIAT 125s написа:
Ами не знам дали наистина е така при бензин,ама гледъл съм на бордови комп. на кола и разхода на празен ход който видях при него е по-голям от колкото на принудителен празен ход???


Ами именно защото задейства економайзера. Всички съвременни коли с инжекцион го имат както и много от карбураторните.
А за изпарителите не си прав - пускат си газ и още как и вакуумните и електрическите.
Между другото не се прехласвай много - изпарителите изобщо не са чак толкова умно изобретени (и изработени) дори и на реномираните производители. Добре че пропан-бутана е далеч по-лесен за дозиране от бензина... :D


Пет Апр 14, 2006 12:58 am
Профил
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Вто Сеп 13, 2005 8:33 pm
Мнения: 310
Местоположение: Велико Търново
UNREAD_POST 
Изпарителя има една много проста функция да изпарява газта и да поддържа постоянно налягане на изхода-нищо повече. Аз съм пробвал когато дълго време се спускам на скорост да изключвам подаването на газта ефект върху работата на мотора няма. Даже си мисля че поставянето на вентил в близост до самия смесител ще дава още по добър резултат няма да има никаква инертност в системата съвсем като газов инжекцион ;) Само да ми остане малко време и ще пробвам. Едва ли ще падне с 2-3 на 100 разхода но и с 1 литър да е пак е нещо.


Пет Апр 14, 2006 8:02 am
Профил ICQ YIM
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 1:22 am
Мнения: 76
Местоположение: Бургас
UNREAD_POST брееее
Тази идея никак ама никак не ми харесва на мен,особено за коли с ЕКУ.Та да ви задам аз следната задачка:
Колата е на место.Подаваме газ до 5000оборота и пускаме газта.По принцип ако сте забелязали оборотите не падат изведнъж а бавно.А си представете ко става ако сложите един такъв клапан да спира гаста.Та нали дори и да не си в движение подаваш газ и пускаш,клапата се затваря ,но оборотите падат БАВНО!!!!!!!!! И ако в този момент затвори клапанчето което искате да слагате си представете колко барзо ще падат оборотите и ко ще става.МАЛЕ МАЛЕ.Не ми се говори особено ако е некое браво/а.Ще има ШАШ на компа.Дори и на празен ход независимо какъв е колата си иска горивце.Наблюдавал сам икономаизер правен специален сложен на Лада.Празния ход изобщо не черпи повече гориво но си черпи.Оставете ги тия мераци .Колко искате да ви гори 5/100 ли???? :D :roll:

_________________
fiat brava 1.6 16 w


Пет Апр 14, 2006 7:40 pm
Профил ICQ
UNREAD_POST Re: брееее
galinchooo написа:
Тази идея никак ама никак не ми харесва на мен,особено за коли с ЕКУ.Та да ви задам аз следната задачка:
Колата е на место.Подаваме газ до 5000оборота и пускаме газта.По принцип ако сте забелязали оборотите не падат изведнъж а бавно.А си представете ко става ако сложите един такъв клапан да спира гаста.Та нали дори и да не си в движение подаваш газ и пускаш,клапата се затваря ,но оборотите падат БАВНО!!!!!!!!! И ако в този момент затвори клапанчето което искате да слагате си представете колко барзо ще падат оборотите и ко ще става.МАЛЕ МАЛЕ.Не ми се говори особено ако е некое браво/а.Ще има ШАШ на компа.Дори и на празен ход независимо какъв е колата си иска горивце.Наблюдавал сам икономаизер правен специален сложен на Лада.Празния ход изобщо не черпи повече гориво но си черпи.Оставете ги тия мераци .Колко искате да ви гори 5/100 ли???? :D :roll:


Галинчоооооо, не са ти ясни нещата, ама нейсе...

Точно при описаната от теб ситуация - форсиране до 5000 (примерно) и пускане на педала ЕКУ-то спира бензина и го пуска отново при около 1000-1200, вервай ми, проверявал съм го специално на стенд, пък и на моя газов инжекцион съм му гледал диаграмите на лаптопа, в реално време, на работещ двигател.

На старата ми Дедра ми беше направило впечатление, че като съм на бензин, при смяна на скоростите оборотите падат доста по-бързо, отколкото като съм на газ. Заради ЕКУ-то се оказа, щото газовата ми уредба беше обикновена и върти ли се коляновия вал смуче яко газ и оборотите падат доста бавно.

Принципа на системата за принудителен празен ход е следния - ако коляновия вал се върти с повече от 1000-1200 оборота (независимо по какви причини), и педала на газта не е натиснат, ЕКУ-то резва горивото.

Когато оборотите паднат до 900-1000(различно е при различните двигатели) подаването на гориво се възстановява.

Това важи при двигател, загрял до работна температура.

Толкоз.

Празния ход изобщо не черпи повече гориво но си черпи.

На празен ход средно голям бензинов двигател(1,6-2,0 л) харчи около 1-1,2 л на моточас при обороти около 800-900. При обороти около 2500 не знам точно колко гориво отива, ама хич не е малко. Според информацията от колегите ми от АутоБилд в Германия икономията на гориво от една подобна система е около 7-22% в зависимост от маршрута.


Последна промяна pinko168 на Пет Апр 14, 2006 11:31 pm, променена общо 1 път



Пет Апр 14, 2006 10:05 pm
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Нед Дек 04, 2005 12:27 pm
Мнения: 163
Местоположение: Стара Загора
UNREAD_POST 
stenli написа:
Изпарителя има една много проста функция да изпарява газта и да поддържа постоянно налягане на изхода-нищо повече. Аз съм пробвал когато дълго време се спускам на скорост да изключвам подаването на газта ефект върху работата на мотора няма. Даже си мисля че поставянето на вентил в близост до самия смесител ще дава още по добър резултат няма да има никаква инертност в системата съвсем като газов инжекцион ;) Само да ми остане малко време и ще пробвам. Едва ли ще падне с 2-3 на 100 разхода но и с 1 литър да е пак е нещо.

Как постоянно налягане като двигателя се нуждае от различни количества газ.Мога да ви дам един пример,ако имате познат (или вие)примерно с обикновен ваккумен изпарител.Махнете маркуча на тройника от изпариреля,откачете и малкия ваккум ,даите на контакт (да е включен газовия клапан),смукнете леко с уста в маркучето на малкия ваккум-трябва от изпарителя на мястото на откачения тройник да почне да излиза газ.Засмучете още по-силно -газта ще спре да излиза.(силния вакум е когато дросела е затворен)Това е една от защитите на изпарителя и не пуска газ когато дросела е затворен.
-Да редуцил е ,но не подържа еднакво налягане и дебит ,а взависимост от нуждите на мотора.(иначе ще имаме и постоянен разход сигурно)
П.С. При мен оборотите на газ падат по-бързо от колкото на бензин даже по осезаемо на другата ми кола която е с ЕКУ,ама това наистина си зависи от куп други работи :D
П.П.С. Все пак погледнете http://www.avtogaz.com/cgi-bin/advice.pl?3

_________________
125s/1600ccm/100ps


Пет Апр 14, 2006 11:28 pm
Профил WWW
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Вто Сеп 13, 2005 8:33 pm
Мнения: 310
Местоположение: Велико Търново
UNREAD_POST 
Според наблюденията ми на различни борд компютри на автомобили с 1.6-2.0 литра обем разхода на празен ход е около 1.3-1.8 л на час и се покачва средно с около литър на 1000 оборота на място. А при моноинжекциите много добре се вижда и с просто око как след като отнемеш газта на място дюзата спира подаването на гориво до достигане на около 1000 оборота. Още по добре това се вижда с уред за диагностика как времето за отваряне на дюзите пада до нула при отнемане на газта до достигане на зададените обороти.


Съб Апр 15, 2006 7:53 am
Профил ICQ YIM
Фиат маниак
Фиат маниак

Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 7:42 pm
Мнения: 671
Местоположение: Пловдив 04 Северен
UNREAD_POST 
FIAT 125s написа:
Махнете маркуча на тройника от изпариреля,откачете и малкия ваккум ,даите на контакт (да е включен газовия клапан), смукнете леко с уста в маркучето на малкия ваккум-трябва от изпарителя на мястото на откачения тройник да почне да излиза газ.Засмучете още по-силно -газта ще спре да излиза.(силния вакум е когато дросела е затворен)Това е една от защитите на изпарителя и не пуска газ когато дросела е затворен.


За какъв изпарител говориш? Моето вакуумно Ловато със сигурност не го прави това. Възможно е да има изпарители, които да променят обогатяването в зависимост от вакуума, но това колко газ ще тече зависи и от вакуума който създава смесителната плочка.

Цитат:
-Да редуцил е ,но не подържа еднакво налягане и дебит ,а взависимост от нуждите на мотора.(иначе ще имаме и постоянен разход сигурно)


Нещо не ти е пълно разбирането на това как работи цялата система смесителна плочка - изпарител. Да не говорим че налягане и дебит са принципно различни неща и еднакво налягане не значи еднакъв дебит.


Съб Апр 15, 2006 10:29 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg