Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:52 am


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Метан за Bravo/Brava 
Автор Съобщение
Кара балканче
Кара балканче

Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 1:02 pm
Мнения: 40
Местоположение: София 04 Оборище
UNREAD_POST Метан за Bravo/Brava
Моля колегите които вече имат Метанови уредби да споделят кой им ги е правил, колко им е излязло, какви бутилки са сложили, колко тежи всичко и какви са им впечатленията...мисля че с факти за цени и параметри всеки сам ще може да си направи сметка... Благодаря предварително


Нед Ное 12, 2006 1:26 am
Профил
Кара балканче
Кара балканче

Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 1:02 pm
Мнения: 40
Местоположение: София 04 Оборище
UNREAD_POST 
Защо така бе колеги, аз се надявах че някой ще може да ми каже нещо за метан-уредбата на неговата кола...и какво в целия форум се оказва че няма нито един шофьор на Фиат с метанова уредбата ?! ?! ?! ?!

_________________
Fiat Bravo 1.6 16V - Бензин


Чет Ное 16, 2006 12:35 am
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 4:41 pm
Мнения: 2041
Местоположение: София
UNREAD_POST 
Medic написа:
Защо така бе колеги, аз се надявах че някой ще може да ми каже нещо за метан-уредбата на неговата кола...и какво в целия форум се оказва че няма нито един шофьор на Фиат с метанова уредбата ?! ?! ?! ?!


има един колега от Бургас със сигурност
но ако не се лъжа, колата така е купена

_________________
Изображение
Brava 1.6 ELX


Чет Ное 16, 2006 9:52 am
Профил ICQ
Кара ролкови кънки
Кара ролкови кънки
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 4:37 pm
Мнения: 31
Местоположение: София Област
UNREAD_POST 
Стига с този метан бе колега. И аз съм минал през тази дилема. Дали газов инжекцион, дали метан или просто - "проста" газова уредба. Та накрая Ловато "проста" уредба. За пет месеца - 5 хил. км. Никакви проблеми(при изрядна запалителна с-ма).
Дори и в момента да е най-далавера каране с метан, мислиш ли че това ще е задълго. Газпром ни напъва за цената на газта и т.н.
Като минус - тежки бутилки, метан станций - покрай газопроводи тук-там.
Ако толкова държиш да се изръсиш сложи газов инжекцион.
Не че в момента ни е голям кяра от пропан-бутана !
Дано направиш правилия (според теб) избор ...

_________________
Fiat Marea 1.8i


Чет Ное 16, 2006 11:26 am
Профил
Напреднал шофьор на Фиатка
Напреднал шофьор на Фиатка

Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 11:29 pm
Мнения: 450
Местоположение: Хасково
UNREAD_POST 
Само се моли като сложиш "проста" уредба да не чуеш БУМ,че един приятел с пежо 406 ми се хвалеше за безпроблемно вървене,пък после мина на газова инжекция,като естествено си плати още 500 лева ремонти на дебитомери и тем подобни глупости.Затова добре мисли!


Чет Ное 16, 2006 1:46 pm
Профил
UNREAD_POST 
Абе нека да не е на далавера... разход в Бургас (само градско):

Бензин - 10/100 - (16-18лв през различните месеци)
Газ - примерно 10-11/100 (10-11лв)
Метан - 5лв/100км (със зареждане за 8.50лв минавам 140-150км градско)

Както се говори и за увеличаване на газта с 40% (дано не стане) скоро може да има масово сваляне на газови уредби. За сведение цената на метана е без промяна сигурно от година (1.03лв/кг)

Недостатък тежките бутилки, моите са около 60кг + 10кг метан = 70кг догоре. Сега има и по-леки бутилки (около 40кг мисля).
Ако си с 30л бутилка за газ, значи разликата метан/газ е около 40кг.
Друго е, че е подходящ за къси разстояния. Аз повече от 180-200км с едно зареждане едва ли ще мина.
Доколкото знам метановите уредби нямат изпарител, защото няма какво да се изпарява, той метана си е в газообразно състояние просто под голямо налягане. Съответно и не оставя нагар.


Чет Ное 16, 2006 3:07 pm
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 4:41 pm
Мнения: 2041
Местоположение: София
UNREAD_POST 
spark написа:

Както се говори и за увеличаване на газта с 40% (дано не стане) скоро може да има масово сваляне на газови уредби. За сведение цената на метана е без промяна сигурно от година (1.03лв/кг)
.


нещо не си разбрал колега :D
40 % е точно за метана - това е природния газ, за който братушките ни натискат в момента

_________________
Изображение
Brava 1.6 ELX


Чет Ное 16, 2006 3:35 pm
Профил ICQ
UNREAD_POST 
spark написа:
Абе нека да не е на далавера... разход в Бургас (само градско):

Бензин - 10/100 - (16-18лв през различните месеци)
Газ - примерно 10-11/100 (10-11лв)
Метан - 5лв/100км (със зареждане за 8.50лв минавам 140-150км градско)

Както се говори и за увеличаване на газта с 40% (дано не стане) скоро може да има масово сваляне на газови уредби. За сведение цената на метана е без промяна сигурно от година (1.03лв/кг)

Недостатък тежките бутилки, моите са около 60кг + 10кг метан = 70кг догоре. Сега има и по-леки бутилки (около 40кг мисля).
Ако си с 30л бутилка за газ, значи разликата метан/газ е около 40кг.
Друго е, че е подходящ за къси разстояния. Аз повече от 180-200км с едно зареждане едва ли ще мина.
Доколкото знам метановите уредби нямат изпарител, защото няма какво да се изпарява, той метана си е в газообразно състояние просто под голямо налягане. Съответно и не оставя нагар.





Колега, само да доуточня както колегата sev, че 40% за които братушките ни натискат са точно за метана, а за пропан бутана цените ще се въртят около левчето - малко под малко над, това ще бъде.А гледам че точат брадвата другарчетата да сложат и акциз на метана, та ако това стане 100км ще ти излизат в много скоро време не 5 лева ами някъде около 8.5 лв.
Така че сметката е много точна - за момента метана е най-изгодното в ценово отношение гориво, но в най-скоро време разликата м/у метан и пропан бутан ще е не повече от 25-30% в полза на метана.
Инвестицията в същото време за едни газов инжекцион е около 1100 лева за пропан бутан
И в същото време е около 3500 лева за метанов инжекцион.............
трябва да въртиш поне 50 000 километра годишно за да избиеш парите на това устроуство за две години.


Чет Ное 16, 2006 4:07 pm
UNREAD_POST 
Сори грешката е моя. Аз обаче доколкото говорих със собственика на едната метан станция - метана го зареждат с цистерни а не през газопровода на Овергаз, защото им излизало доста по-евтино. Доколкото знам в цяла Европа метана няма акциз, ама нашите идиоти като окъсат с парите покрай махането на митата може и да сложат акциз и на въздуха :)
Предишния собственик ми каза, че метановата уредба му е излязла около 1500лв. Тея космически цифри 3500 за пръв път ги виждам.


Чет Ное 16, 2006 4:41 pm
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 4:41 pm
Мнения: 2041
Местоположение: София
UNREAD_POST 
spark написа:
Сори грешката е моя. Аз обаче доколкото говорих със собственика на едната метан станция - метана го зареждат с цистерни а не през газопровода на Овергаз, защото им излизало доста по-евтино. Доколкото знам в цяла Европа метана няма акциз, ама нашите идиоти като окъсат с парите покрай махането на митата може и да сложат акциз и на въздуха :)
Предишния собственик ми каза, че метановата уредба му е излязла около 1500лв. Тея космически цифри 3500 за пръв път ги виждам.


може и с цистерни да е
но пак идва от едно и също място
за акциза не знам как стоят нещата
само управляващите знаят
но и тези 40 % са нереални
най-много 20 % да го вдигнат

_________________
Изображение
Brava 1.6 ELX


Чет Ное 16, 2006 4:46 pm
Профил ICQ
UNREAD_POST 
spark написа:
Сори грешката е моя. Аз обаче доколкото говорих със собственика на едната метан станция - метана го зареждат с цистерни а не през газопровода на Овергаз, защото им излизало доста по-евтино. Доколкото знам в цяла Европа метана няма акциз, ама нашите идиоти като окъсат с парите покрай махането на митата може и да сложат акциз и на въздуха :)
Предишния собственик ми каза, че метановата уредба му е излязла около 1500лв. Тея космически цифри 3500 за пръв път ги виждам.



Напротив, в цяла Европа има акциз на метана като автомобилно гориво, само в БГ няма. Реално в БГ колите се карат с метан(природен газ) за битови нужди (отопление и т.н.), затова е толкова евтино.

Затова ЕС ни натиска да сложим акциз и на метана.

Съвсем друга тема е, че акциза върху пропан-бутана е двойно по-висок тук, отколкото в другите страни, но това едва ли ще се промени. Досега акцизите никога не са се понижавали, движението е само нагоре и нагоре.

За митата също си се пообъркал - Никакви мита няма в момента, така че няма и какво да се махне. Мито има само за коли от САЩ и Япония, 10%.


Чет Ное 16, 2006 5:51 pm
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 15, 2006 4:00 pm
Мнения: 197
Местоположение: София
UNREAD_POST 
аз бих сложил на бравото но ако багажника ми беше 2 пъти по голям


Чет Ное 16, 2006 7:36 pm
Профил
Напреднал шофьор на Фиатка
Напреднал шофьор на Фиатка

Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 11:29 pm
Мнения: 450
Местоположение: Хасково
UNREAD_POST 
Още малко по темата.В Германия 1л.бензин е 1,25 евро,пропан- 60 цента,метан-85 цента (вероятно за килограм).Правете си изводите!


Пет Ное 17, 2006 1:01 am
Профил
UNREAD_POST 
dudulia написа:
Още малко по темата.В Германия 1л.бензин е 1,25 евро,пропан- 60 цента,метан-85 цента (вероятно за килограм).Правете си изводите!


Цените на пропан-бутана и газта в Германия са страшно различни, днес, 16.11.2006 в 23:10 часа цените на LPG се движат в интервала 44,9 цента до 74,9 цента за литър, за метана от 61,3 до 99,9 цента на килограм

Stand 16.11.2006 23:10

http://www.gas-tankstellen.de/menu.php?language=de_DE


Пет Ное 17, 2006 1:12 am

Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 2:02 pm
Мнения: 2
Местоположение: София 01 Средец
UNREAD_POST 
колеги имам един вапрос иматели разлика във варвенето и мошноста като карате на метам и как 6те варви колата ката и слойа спортен филтер дали 6те повлиае лошо на колата или 6те е добре.Мерси предварително


Сря Мар 05, 2008 2:21 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg