Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:38 pm


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Да направим правилния и навременен избор на зимни гуми 
Автор Съобщение
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 10:05 am
Мнения: 21
Местоположение: Дряново
UNREAD_POST Да направим правилния и навременен избор на зимни гуми
Колеги, позволвам си да публикувам постинг, написан от мен за друг форум, но смятам, че ще е полезен за всички.

Ще си позволя да развия въпроса за избора на зимни гуми.

Първо
Задължително е да сложим (разбира се ако имаме финансовата възможност за това) 4 зиимни гуми, а не 2.
Въпреки, че от икономическа гледна точка изглежда логично, поставянето само на две зимни гуми на задвижващите колела на автомобила носи сериозни рискове.
При спиране, тежестта на автомобила се пренася на предната ос и автомобилите със задно предаване трябва да разчитат на чудо - оставените с летни гуми предни колела да спрат на сняг. При автомобилите с предно предаване пък, разликата в инерцията от успешното спиране на зимните гуми на предните колела и летните гуми на задните ще доведе до значителна нестабилност на автомобила и сериозен риск от неконтролируемо занасяне. Така че всичко друго освен четири зимни гуми е компромис, криещ сериозни рискове.

Второ
Как да направим най-правилен подбор на зимната гума.
Съществуват зимни гуми с различна форма, състав и големина на протектора, разработени за различни пътни условия. Поставянето на шипове няма да коментирам, тъй като в България е забранено използването им по пътищата.

Необходимо е да направим трезва преценка при какви пътни условия ще караме автомобила си в по-голямата част от времето. Например пътните условия в Пловдив, Бургас, Варна са коренно различни от тези в Смолян, Троян и изобщо регионите, в които в по-голяма част от зимата пътищата са затрупани от сняг, в много случаи и неразривани.

Пример за гуми, която е разработена за тежки зимни условия : PIRELLI Winter Carving, Gislaved NordFrost 3 - това са гуми с дълбок, силно набразден протектор и изключително мек каучук. При натиск на гумата върху снега, меките и набраздени части от протектора се разтварят и буквално "захапват" снега. Недостатъкът на тези гуми е, че ако се използват дълго време на незаснежен (мокър) или сух път, лесно се износват. Освен това при влизане в завой с по-висока скорост на незаснежен път, протекторът (разсечен на многобройни дълбоки парчета) буквално се подгъва в долния си край и създава усещането за нестабилност на автомобила.
Тоест, ако пътните условия, в които ще управляваме автомобила си в по-голяма част от времето са тежки, то това е верният избор.

Изображение



За разринати, мокри и често сухи зимни пътища (каквито са пътищата в голяма част от южна България) са по-удачни зимните гуми, които не са с дълбоко набразден и нарязан протектор. По-износоустойчиви са. Подходящи са за хора, които изминават ежедневно големи разстояния по магистралите. По-стабилни са при високи скорости (скоростни индекси H, V):
Такива гуми са например: Yokohama AWS Winter, Kumho KW17. Те са съответно и с по-високи скоростни индекси (H, V).

Изображение


Точната преценка на пътните условия ще ни помогне да направим разумния и ефективен избор на зимни гуми.
Като идеален вариант за условията в България (неразринати пътища, многобройни дупки) предлагам LASSA SNOWAYS II Plus, с много здрав каркас, подобрен състав за по-добро представяне на мокър път. Гума от среден клас (не скъпа).

Изображение


Но нека всеки избере своята марка и модел сам.
Направете смяната със зимните гуми по-навреме, тъй като освен, че един рано паднал сняг може да ви изненада неприятно на пътя, то неприятна ще бъде и изненадата от цените на зимните гуми тогава, когато всички се струпат да купуват и сменят и търсенето надвиши предлагането. Тогава започва т.нар. "гумаджийска жътва".
Затова - сменете гумите навреме. Старите, изтрити зимни гуми, сменете с нови за да си спестим неколкократно по-големите разходи по ремонта на блъснатия поради подхлъзване и занасяне автомобил.
Обърнете сериозно внимание на годината на производство - DOT-символа върху гумата. Гумите да са произведени по възможност тази година или поне миналата, но не и по-стари.
Например DOT, който завършва с цифри 2306 показва, че гумата е произведена 23-та седмица от 2006 година.
Очевиден белег, че гумата е стара е когато изглижда избленяла и пожълтяла. Каучукът вече е загубил безвъзвратно основните си свойства.

Успех колеги.

_________________
http://www.avtogumi.com


Чет Сеп 28, 2006 4:12 pm
Профил WWW
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Пон Авг 15, 2005 7:25 pm
Мнения: 61
Местоположение: Велико Търново Област
UNREAD_POST 
Като гледам същото го има и по други форуми (copy & paste), поне някакви цени да имаше :roll:

_________________
Lancia Delta II 2.0 LS 16V '93


Чет Сеп 28, 2006 8:57 pm
Профил
UNREAD_POST 
аз имам 2 зимни Корморан и миналата зима бях много доволен от тях - сега огиват отзад, а отпред още две - новички от същото :D
зимата не ми е поднасяла(предницата :wink: ),
и не е буксувала.
само, като се поотопли - на един светофар блокираха колелата, ама то и аз си спрях бая късно
като цяло съм много доволен.


Чет Сеп 28, 2006 9:12 pm
UNREAD_POST 
:arrow:


Последна промяна Sko на Пон Мар 26, 2007 4:35 pm, променена общо 1 път



Чет Сеп 28, 2006 9:54 pm
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Съб Юли 09, 2005 7:48 pm
Мнения: 219
Местоположение: tyu
UNREAD_POST 
Гумите на фирма Боряна в Дряново са пълен ташак за мен. Джантите им също.
2 пъти купувам гуми с джанти от там и двата пъти колите започват да дърпат нанякъде. Джантите са меки.
Накрая си купих джанти Алесио и гуми Бриджистон Потенца и се оправи колата.
И каквото и да ми е харесвало преди все го нямат в наличност, и никой незнае дали ще го имат.
Поне половината от асортимента го нямат и сега.

Иначе поздравления на колегата за изработката и поддръжката на сайта. :D


Чет Сеп 28, 2006 10:02 pm
Профил
Фиат маниак
Фиат маниак

Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 5:19 am
Мнения: 712
Местоположение: София
UNREAD_POST 
Миналата зима, първи сезон, карах с Viking Snow Pro. Поведението им беше според мен доста добро :wink:

_________________
FIAT Marea


Чет Сеп 28, 2006 10:57 pm
Профил
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 10:05 am
Мнения: 21
Местоположение: Дряново
UNREAD_POST 
The Secret Lover написа:
Гумите на фирма Боряна в Дряново са пълен ташак за мен. Джантите им също.
2 пъти купувам гуми с джанти от там и двата пъти колите започват да дърпат нанякъде. Джантите са меки.
Накрая си купих джанти Алесио и гуми Бриджистон Потенца и се оправи колата.
И каквото и да ми е харесвало преди все го нямат в наличност, и никой незнае дали ще го имат.
Поне половината от асортимента го нямат и сега.

Иначе поздравления на колегата за изработката и поддръжката на сайта. :D


За кои гуми става въпрос? За кой модел на коя фирма?
За кои джанти става въпрос?

Кажете конкретно - не по принцип.

Много пресилено и несериозно изказване е това.
Аз ташак - гуми не съм виждал.
Има над 100 модела на 4 фирми производителки.
Поддържа се гама от много размери, включително и рядко срещани на българския пазар.
Кои гуми са ташак? YOKOHAMA ли? Yokohama имат заводи само в Япония и САЩ. Гумите, които се предлагат в България са made in Japan. PIRELLI ли са ташак? Или KUMHO, които са 6-ти производител в света.
LASSA ли? Най-продаванта зимна гума в България за последните няколко години. Абсолютен факт!

Никой досега не се е оплаквал, че джантите са меки - напротив.
BSA бяха спонсор на тима на Минарди във формула 1

На колко места се поддържат количества от даден модел и то в различни размери и цолажи?
На колко места ще ти продадат само 2 джанти например?
В началото на това лято имаше над 15 000 джанти на склад !
За какво говорим. Тук не става дума за бутик с много модели и по 4 броя от модел, както е на повечео места

Не е сериозно да се говори така.
Обидно е.
Дайте конкретен пример.

_________________
http://www.avtogumi.com


Чет Сеп 28, 2006 10:59 pm
Профил WWW
UNREAD_POST 
Съжалявам колега, ама мястото на това рекламно съобщение, прикрито като полезен пост, не е тук. Мисля че модераторите трябва да обърнат внимание.


Пет Сеп 29, 2006 9:07 am
Кара кола
Кара кола
Аватар

Регистриран на: Чет Май 05, 2005 8:54 am
Мнения: 266
Местоположение: Белене
UNREAD_POST 
Карах 2 зими с зимни гуми Kumho - 4 броя еднакви. Лятото карам пак с Kumho - пак 4 и пак еднакви.
През зимата проблеми със стабилността и спирането почти не съм имал. Гумите са добри и на добра цена. Зимна - 102 лева, лятна - 92 лева на бройка.
И все пак не забравяйте - каквито и зимни гуми да сложите на колцата, ако не карате разумно те няма да ви спасят!!!

_________________
FIAT Bravo_SX 1.6 16v 103hp
KAWASAKI ZL600B Eliminator 600cc 16v 61hp
-----------------------------------------------------
Хора, не газете животните с колите си по пътищата!


Пет Сеп 29, 2006 9:47 am
Профил ICQ
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 10:05 am
Мнения: 21
Местоположение: Дряново
UNREAD_POST 
Yavor написа:
Съжалявам колега, ама мястото на това рекламно съобщение, прикрито като полезен пост, не е тук. Мисля че модераторите трябва да обърнат внимание.


Да колега
има такъв привкус статията, но PIRELLI продават и други фирми, а GISLAVED не се продава от нашата фирма, но съм го дал за пример, защото е много добра гума.

А бях принуден да напиша горния постинг в отговор на обвиненията, защото така не може да се плюе по принцип
Преди време си спомням някой беше изгорял (поне така той твърдеше - не му биле признали гаранцията) в ЕМКомплект 33
Беше написал във всички форуми колко са некоректни, но никой не знаеше на практика каква е истината. Не може без право на отговор. Така се залепя петно върху фирмата, при това несправедливо.

_________________
http://www.avtogumi.com


Пет Сеп 29, 2006 11:47 am
Профил WWW
Напреднал шофьор на Фиатка
Напреднал шофьор на Фиатка
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 7:52 pm
Мнения: 431
Местоположение: София 19 Люлин
UNREAD_POST 
аз карам Gislavet Nordfrost 3, уникална гума, няма такава проходимост на сняг :!:

_________________
Fiat Bravo GT
Изображение


Пет Сеп 29, 2006 11:51 am
Профил
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Съб Юли 09, 2005 7:48 pm
Мнения: 219
Местоположение: tyu
UNREAD_POST 
Чуков, писах ти отговор 20 мин... много писах, в момента на постване форума умря за известно време както обикновенно и мнението ми за твое щастие изчезна.
За мен вашите гуми и джанти не струват. Купувал съм 3 комплекта гуми и 2 джанти лично от Дряново и повече не пипвам нищо от тази фирма!
Не ми се пише пак защо, как, кога и т.н.

Освен това отдавна забелязах че посещенията ти из автомобилните форуми си свеждат само до реклама на фирма Боряна в която работиш!
Темата е за коша.


Съб Сеп 30, 2006 2:04 am
Профил
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 10:05 am
Мнения: 21
Местоположение: Дряново
UNREAD_POST 
The Secret Lover написа:
Чуков, писах ти отговор 20 мин... много писах, в момента на постване форума умря за известно време както обикновенно и мнението ми за твое щастие изчезна.
За мен вашите гуми и джанти не струват. Купувал съм 3 комплекта гуми и 2 джанти лично от Дряново и повече не пипвам нищо от тази фирма!
Не ми се пише пак защо, как, кога и т.н.

Освен това отдавна забелязах че посещенията ти из автомобилните форуми си свеждат само до реклама на фирма Боряна в която работиш!
Темата е за коша.


Предполагам, че си останал недоволен от нещо друго, надали от гумите. И затова си толкова краен.
Ами няма нужда да пишеш 20 минути
Напиши в едно изречение какви гуми си си купил и какви джанти да видим какъв е тоя "абсолютен боклук".
Ако смяташ, че постинга за зимните гуми е за боклука - ами не виждам нищо невярно в него, но виждам неща, които много хора не знаят или не са се сещали да им обръщат внимание.

_________________
http://www.avtogumi.com


Съб Сеп 30, 2006 8:08 pm
Профил WWW
UNREAD_POST 
Колега, понеже явно си част от екипа на Боряна Груп. Директно те питам за цена на Kumho KW17 Tires.... и от къде в София може да се закупи. интересувам се от закупуване и монтаж. Ходих в магазина на кръстовището при старите блоковве на Балканкар в Дървеница. Там ми измънкахе нещо неясно и така и не разбрах има ли ги .. какви са цените и т.н.
За да не изпаднеш в положение да те мъмрят админите - премести си темата в бизнес раздела или в раздела продава. Ако искаш да рекламирате Диана груп спокойно можеш да се свържеш с администрацията на форума и те ще ти кажат условията.


Нед Окт 01, 2006 3:18 pm
Кара велосипед
Кара велосипед

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 10:05 am
Мнения: 21
Местоположение: Дряново
UNREAD_POST 
Бих ти отговорил, но не си дал конкретен размер. За колко цола става дума?
По принцип не знам къде точно са сервизите в София. Не работя в търговския отдел.
До колко знам - тунела Люлин, в кв. Хаджи Димитър и някъде в Дървеница.
Телефоните ги има в сайта в лявата част има карта и оттам се избира
088/8935262
02/8402384
02/8402379
088/9255055
02/8408404
088/8560125
088/8327489
088/8331615
088/8331630
088/7514161

_________________
http://www.avtogumi.com


Нед Окт 01, 2006 10:53 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg