Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:29 pm


Собствено Търсене


Реклама

 



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Практически съвети за зимно поведение към автомобила и пътя 
Автор Съобщение
UNREAD_POST 
SCRAPHEAP написа:
21. Ако сутрин колата откаже да запали по някаква причина и акумулаторът издъхне от изтощение, не хуквайте ругаейки към стоянката на такситата. Електролитът в изтощения акумулатор е толкова разреден, че замръзва лесно. Това може да го унищожи. По-добре е да демонтирате акумулатора и да го внесете на топло вкъщи. Нека там изчака да го заредите.
22. Дори да нямате навик да носите ръкавици, добре е да имате едни в колата. Дори работни брезентови от 1 лв. вършат работа. При непредвидена ситуация, последното от което имате нужда е вкочанени от студ и залепнали за гаечния ключ пръсти. Не забраяйте, че незащитената кожа залепва мигновено и болезнено за метала при много ниски температури.
23. Когато температурата е около и под нулата, не забравяйте че по асфалта може да има тънка ледена покривка. Дори когато изглежда сухо! Това явлене, състезателите наричат "черен лед". Намалете скоростта и оставяйте по-голяма дистанция при ниски температури.
24. Ако въпреки всички съвети, много ви се прииска да карате бързо, или спешната ви работа наистина го налага, тогава просто.... ами просто забравете! Няма толкова спешна работа, за която си струва да платите с живота си!



:36_2_25:

Браво за допълненията, колега!


Пет Ное 23, 2007 9:00 pm
UNREAD_POST 
25. Поставете комплект кабели за вземане/даване на ток в багажника си особено през зимния период.


Пет Ное 23, 2007 9:13 pm
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Нед Авг 26, 2007 8:42 pm
Мнения: 607
Местоположение: София
UNREAD_POST Re: Практически съвети за зимно поведение към автомобила и п
andio написа:
Наистина много полезна тема за млади шофьори.

Airis написа:
13.Спирайте на скорост, забравете за ръчната спирачка. За да спрете напълно използвайте добре изпитаният трик с гасене на двигателя


За спирането със скоростите ясно, но какво се има впредвид с гасенето на двигателя, че не съм запознат с този трик.


Гасенето на двигателя действа като ABS, ръчна и крачна спирачка едновременно. Подпомага неимоверно рязкото спиране при ниска скорост, да не ударите човек или автомобил например. В допълнение, така както си спирате на скорост не забравяйте, че следващите ви автомобили може да не усетят намаляването на скоростта и да се натресат мощно в задницата. Натискайте леко спирачката, поне да видят светещите стопове.

26. Ако забележите закъсал в студа автомобил, спрете и окажете съдействие и помощ. Не се знае дали няма скоро да попаднете в подобна ситуация и да ви отминат безучастно. Навременната намеса може да спаси човешки живот, най-вече през зимата.

SCRAPHEAP :cool: . Продължавайте да пишете колеги, темата не е изчерпана.


Пет Ное 23, 2007 10:23 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 7:12 pm
Мнения: 124
Местоположение: Варна 02 Приморски
UNREAD_POST 
Браво, колеги!!! Особено за съветите, относно шофирането. Дано ги прочетат повече от т.нар. "състезатели", които си мислят, че са някаква кръстоска между Себастиян Льоб и Маркус Грьонхолм, ама са толкова далеч от истината калкото аз от ядрената физика.

_________________
FIAT Punto, 1.6 - Power is nothing without control!


Съб Дек 01, 2007 8:38 pm
Профил
UNREAD_POST 
Това за акумулатора не го знаех. Много добро хрумване!


Съб Дек 01, 2007 9:19 pm
Кара кола
Кара кола
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 27, 2007 10:28 pm
Мнения: 257
Местоположение: Плевен
UNREAD_POST 
всичко е мн. готино но да се замислим - кога да спрем двг на скорост ,предполагам на лед щото на сняг и мокро се спира . да ама като спреш на лед си като камикадзе - неможеш да реагираш нито с волан нито със скорост и си като НУРС ( неуправляем ракетен снаряд ) .по смисления вариант е да си остане работещ мотора и на ниска предавка със ръчната и със газ (лекичко ) се задава безопасна посока - пробвал съм го и успешно насочих колата в преспа а избягнах стълб

_________________
coupe- the best


Сря Дек 26, 2007 12:24 pm
Профил
Кара Фиатче 126
Кара Фиатче 126

Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 11:28 am
Мнения: 107
Местоположение: Варна 02 Приморски
UNREAD_POST 
Да колега прав си, във сряда за съжаление изпитах на гърба си това как на лед си като камикадзе :(
Спазвах си дистанция от 15-20метра и карах с около 40 а пътя беше покрит с утъпкан сняг, но внезапно този пред мен удари спирачки и аз натиснах леко но колата си продължи със същата скорост, опитах инстинктивното да избягам на ляво, но насреща ми автомобил и едвам се прибрах малко в моето платно и се спрях в колата пред мен :(
като слязох от колата под снега си беше гладък лед :(
колата ми няма ABS и може би за това не не можах да спра , защото предния пред мен спря по бързо явно.
Може би грешката ми беше че се опитах да го избегна в ляво, но не знам ако бях отишъл в дясно дали нямаше да прегърна някое дърво :(

За мой късмет и заради ниската скорост само огънати ламарини и никакви пострадали, а все пак ламарини се оправят

Така, че колеги карайте в такива условия само в краен случай и ако е възможно на по голяма дистанция. :cool:

_________________
Brava 1.4 12V 98г.


Пет Яну 04, 2008 12:07 pm
Профил
Фиат идол
Фиат идол
Аватар

Регистриран на: Чет Май 17, 2007 10:29 am
Мнения: 1261
Местоположение: Благоевград/Симитли
UNREAD_POST 
за стелките и аз го знам само че на лед не помага :wink:

_________________
И пиши на кирилица, че е много дразнеща шльокавицата!
Punto 1.2 75 ELX `97 MPI/ГОЛЕМА БРИЧКА И ТАРАТАЙКА /-никога не подушила бензин
Изображение Изображение


Пет Яну 04, 2008 1:55 pm
Профил WWW
Фиат фанатик
Фиат фанатик
Аватар

Регистриран на: Пет Окт 21, 2005 1:30 pm
Мнения: 984
Местоположение: Пазарджик
UNREAD_POST 
Дано не повтарям нещо вече написано, но ще споделя и аз малко опит: Ако попаднете на силно заледен участък и имате възможност да отбиете, изпуснете въздух от гумите на задвижващите колела, оставете ги на около 1 атмосфера. Помага, изпробвано е, сцеплението става много по-добро.

_________________
Ex: Fiat Marea Weekend ELX 1.8 16V
Ex: Fiat Palio Weekend 75
Ex: Opel Kadett 1.4 - Първата ми любов : )


Пет Яну 04, 2008 2:18 pm
Профил
UNREAD_POST 
да добавя само че като затънете в пухкавия сняг и като вече много сте давали газ и напред и назад и сте въртели волана и няма никакъв ефект ... пробвайте на 1 скорост като се стараете да не превъртат гумите да мръднете няколко сантиметра напред (назад) (по посока нагоре по наклона дори и да е равно мястото самия сняг все има наклон на някъде) и така де ... на принципа на люлката давате газ и в следващия момента натискате съединителя да се върнат гумите във вече направените легла.. после пак подавате газ и пак натискате съединителя ... и колата се залюлява напред назад и от самата си тежест малко по малко се измъква от леглата на гумите ... и като се поизмъкнете малко газ до тенекията ... мама и кола ... шегувам се ... :) :D :D ... че така де тука из Габрово .. из тез баири и ледове този подход ме е спасявал поне 7-8 пъти от безизходни ситуаций


Пет Яну 04, 2008 3:24 pm
Кара кола
Кара кола

Регистриран на: Сря Яну 16, 2008 9:22 pm
Мнения: 342
UNREAD_POST 
27. Задължително вериги в багажника.
28. Идеята с запалката и нагряването на ключа е добра но е малко дълъг процес, за това по добре от да кажем Shell ( аз поне от там съм го купувал ) има едни спрейчета на алкохолна основа и размразяват доста бързо ключалките. МНОГО е важно въпросното спрейче ( с големина на запалка ) да си го носите в ДЖОБА а не в жабката - сами се сещате защо :36_2_40:


Сря Яну 16, 2008 11:27 pm
Профил
Кара кола
Кара кола
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 27, 2007 10:28 pm
Мнения: 257
Местоположение: Плевен
UNREAD_POST 
найш кво става със фабричната смазка в ключалката от тях - мармалад

съвет за ключалки - сваляш и носиш на ключар за профилактика и смазване и нема замръзване

_________________
coupe- the best


Сря Яну 16, 2008 11:42 pm
Профил
Фиат маниак
Фиат маниак
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 25, 2007 6:26 pm
Мнения: 671
Местоположение: ВР
UNREAD_POST 
Една торбичка с 5 кг. пясък в багажника е достатъчна да се поръси 10 метра напред
и да излезете спокойно от заледеното въртене на място.


Чет Яну 17, 2008 12:45 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  


  Display Pagerank
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: web-hosting.bg